21. sjezd České radosti zahájil Sv. Václav na koni

První festivalová Dok.revue

MFDF Jihlava, Foto: Štefan Berec

Jihlavský Dům kultury a odpočinku dnes večer hostil zahájení už 21. stranického sjezdu České radosti, který i letos bude trvat celkem 6 dní. Nabídne 342 filmových příspěvků, jež budou často doplněné diskuzí s hlavními řečníky. Generální tajemník tohto ročního sjezdu Marek Hovorka všechny přítomné delegáty vyzval, aby si tento povolební wellness užili a soustředili se na různá Svědectví o poznání, přírodě a politice. "To jsou tři věci, které určují naši společnost," řekl.

Tato tři svědectví nabízejí hned několik diskuzních příspěvků - druhý den sjezdu tak bude patřit debatám o přírodě. Začneme právy zvířat, přesuneme se k obnovitelným zdrojům a zeměděkství, abychom se vev večerních hodinách dostali zpět k volné přírodě, kterou věřte/nevěřte najdete často i u svého vlastního domu a to ani nemusíte bydlet na vesnici. Na konci dne pak v 18. hodin dojde k rekapitulaci řečeného a ocenění nejpropracovanějšího přírodního příspěvku dne. Cenu předá trojice zástupců komise pro enviromentalistiku - režisér Ivo Bystřičan, biolog Anton Markoš a enviromentální filozof Ľuboš Slovák. Politika a poznání jsou na programu dnů příštích.

Příspěvky výročního sjezdu České radosti dále nabídly přítomným delegátům témata ekonomická, sportovní, sondu do života příslušníků vietnamské menšiny ale také exkurz do historie, který doprovodil dětský pěvecký sbor pionýrů a Sv. Václav na koni.

Předseda ji.hlavského výboru pro organizaci výročního sjezdu Jíří Havelka celý zahajovací ceremoniál zakončil slovy: "Každý myšlenkový proud, který zůstává bez sebereflexe, se stává ideologií. A to vztahujeme na festival, na Česko, na Slovensko, na Evropu, na svět."
F1.17DOK.REVUE
25. 10. 2017


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl