21. sjezd České radosti zahájil Sv. Václav na koni

První festivalová Dok.revue

MFDF Jihlava, Foto: Štefan Berec

Jihlavský Dům kultury a odpočinku dnes večer hostil zahájení už 21. stranického sjezdu České radosti, který i letos bude trvat celkem 6 dní. Nabídne 342 filmových příspěvků, jež budou často doplněné diskuzí s hlavními řečníky. Generální tajemník tohto ročního sjezdu Marek Hovorka všechny přítomné delegáty vyzval, aby si tento povolební wellness užili a soustředili se na různá Svědectví o poznání, přírodě a politice. "To jsou tři věci, které určují naši společnost," řekl.

Tato tři svědectví nabízejí hned několik diskuzních příspěvků - druhý den sjezdu tak bude patřit debatám o přírodě. Začneme právy zvířat, přesuneme se k obnovitelným zdrojům a zeměděkství, abychom se vev večerních hodinách dostali zpět k volné přírodě, kterou věřte/nevěřte najdete často i u svého vlastního domu a to ani nemusíte bydlet na vesnici. Na konci dne pak v 18. hodin dojde k rekapitulaci řečeného a ocenění nejpropracovanějšího přírodního příspěvku dne. Cenu předá trojice zástupců komise pro enviromentalistiku - režisér Ivo Bystřičan, biolog Anton Markoš a enviromentální filozof Ľuboš Slovák. Politika a poznání jsou na programu dnů příštích.

Příspěvky výročního sjezdu České radosti dále nabídly přítomným delegátům témata ekonomická, sportovní, sondu do života příslušníků vietnamské menšiny ale také exkurz do historie, který doprovodil dětský pěvecký sbor pionýrů a Sv. Václav na koni.

Předseda ji.hlavského výboru pro organizaci výročního sjezdu Jíří Havelka celý zahajovací ceremoniál zakončil slovy: "Každý myšlenkový proud, který zůstává bez sebereflexe, se stává ideologií. A to vztahujeme na festival, na Česko, na Slovensko, na Evropu, na svět."
F1.17DOK.REVUE
25. 10. 2017


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková