Digitalizace a dokument


V pátek 26. října se v Jihlavě v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů uskutečnil diskusní panel na téma Program digitálních televizí a dokumentární film. Po krátkém úvodu, v němž moderátor besedy publicista a pedagog Milan Šmíd krátce osvětlil technické aspekty přechodu ze zemského analogového vysílání na digitální, se dostali ke slovu zástupci pěti českých médií, jichž se digitalizace bezprostředně týká. Byli mezi nimi mimo jiné programový ředitel TV Prima Jan Rubeš nebo Milan Kruml, mediální analytik televize Nova.

Nejdiskutovanější byl samozřejmě problém uplatnění se českého dokumentu na novém poli digitálního vysílání. „Musíme rozdělit televizní dokument a televizní dokument určený pro komerční televizi, která je závislá na prodeji reklamních časů. Autorské dokumentární filmy, které se promítají na jihlavském festivalu, se na nových digitálních stanicích asi neobjeví. Celoplošné pokrytí stojí přibližně osmdesát milionů korun ročně, což je dost pro televizi, která de facto začíná na zelené louce,“ zhodnotil skepticky situaci Jan Potůček, šéfredaktor Digizone.cz a redaktor týdeníku Reflex. Účastníci besedy se shodli na faktu, že autorský dokument bude v televizi i po digitalizaci okrajovým žánrem a že obrazovkám bude nadále v dokumentárním žánru vévodit publicistika. Otázkou spíše bylo, zda se objeví dokumentární stanice na bázi Discovery Channel či Channel 4. Záporné odpovědi nahrává fakt, že tyto dvě stanice už delší dobu vysílají v České republice prostřednictvím kabelové televize. „Stále je však v naší zemi hlad po tom, co je české. Můžu uvést příklad: EuroSport a ČT4 Sport mají přibližně stejné pokrytí, ale rozdíl ve sledovanosti je propastný,“ prozradil Pavel Hanuš z České televize. Z diskusního panelu však vyplynulo jednoznačné stanovisko: pokud by u nás takový kanál v eventuálním případě vznikl, byl by určitě placený.

Konkrétní informace o programech jednotlivých stanic zazněly z pléna diskutujících pouze sporadicky. „Minulý týden jsme zahájili výrobu seriálu Sto a jedna příběhů českých hradů a zámků, který bude stát přibližně čtyřicet miliónů korun. Počítáme samozřejmě i s cizojazyčnými mutacemi cyklu,“ uvedl Jaroslav Berka, jednatel společnosti Česká média s.r.o. a majitel Regionální televizní agentury RTA. Tím vyvstala otázka, zda je možné tuzemský dokumentární film s úspěchem prodat do zahraničí. „Většina českých programů je založena na lokalizaci. Pokud by producenti chtěli prodávat své pořady do zahraniční, museli by razantně změnit způsob výroby,“ řekl Hanuš.

Co tedy digitalizace přinese, popřípadě vezme českému dokumentu? Nejpravděpodobnější prognózu vyslovil producent Pavel Strnad: „Trh s dokumenty se nijak zásadně nezlepší, ale budou jiné obchodní modely a nové distribuční způsoby. A vždycky se najde i způsob, jak financovat autorské dokumenty, protože je to typ pořadu, který určitou část publika zajímá.“
3.7DOK.REVUE
19. 11. 2007


z aktuálního čísla:

Situační recenzeVideoblog z BudapeštiSituační recenze filmu Kateřiny Turečkové Iluze, jenž formou počítačové hry ukazuje, s jakými problémy se potýká současné Orbánovo MaďarskoKamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíDavid Butula o svém chystaném filmu o příběhu kapely DunajDavid ButulaTémaTradiční média a interaktivitaMnohé tradiční mediální organizace se ocitají posledních pár let v roli producentů interaktivních děl. O co tím usilují a jak taková díla vypadají? Andrea Slováková, Iveta ČernáSportNa chvíli se zastavte!O workshopu Emerging Producers na letošním BerlinaleRené KubášekBáseňPíseň na rozloučenouBáseň Charlieho Soukupa ze sbírky RadioCharlie SoukupRozhovorJak zprostředkovat pocity lidí trpících bipolární poruchouRozhovor s režisérkou Kalinou Bertin o jejím interaktivním dokumentu Manická VROndřej MoravecRozhovorSystém je připravený, nesmí nám chybět odvaha ho naplnitJiří Konečný patří mezi nejvýraznější české producenty soustředící se na artové a festivalové snímky, a to jak hrané, tak dokumentární. Před časem uvedl na letošním Jednom světě hned dva dokumenty, které produkoval, a jen o několik dní později jím produkovaný hraný film Všechno bude (2018) dominoval na Českých lvech. Kde leží podle Konečného klíč k úspěchu českého filmu? A jaký je jeho potenciál?Martin SvobodaRozhovorVěřím v čistou observaciPolská dokumentaristka Marta Prusová, jejíž dokument Za hranicemi možností (Over the limit, 2017) si vydobyl velký respekt na prestižním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu IDFA v roce 2017, byla v Praze jednou z lektorek East Doc Platform. Pro Dok.revue mluvila o svém dokumentaristickém přístupu.Martin SvobodaNová knihaZpůsoby vidění pro 21. století, aneb proměna knihy z popelky v sebevědomou feministkuAndrea Průchová Hrůzová píše o své práci na českém vydání knihy Jak vidět svět Nicholase Mirzoeffa.Andrea Průchová HrůzováÚvodníkVstoupit do obrazůPrvní letošní dok.revue je věnována interaktivitěKamila Boháčková