Dokument a kniha

Tomáš Škrdlant, Helena Třeštíková, Karel Vachek, Roman Vávra, Ivan Vojnár

Import/Export

Po roce jsme se opět obrátili na české dokumentaristy se dvěma otázkami:

  1. Který dokumentární film byl pro vás osobně v uplynulém roce nejpodstatnějším a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)
  2. 2. Která kniha, jež jste v roce 2007 přečetli, byla pro vás nejpodstatnější a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)

Tomáš Škrdlant

1. Asi to byla Darwinova noční můra (Darwin‘s Nightmare, 2004, Hubert Sauper), celovečerní dokument z Tanzánie, ale o celé současné civilizaci. Viděl jsem ho až loni na Academia Filmu v Olomouci. Nachází v lokální, dokumentárně zachycené realitě metaforickou, obecně platnou výpověď o stavu globální společnosti. Bez komentáře a vysvětlujících frází, jen výběrem pohledů, jemným a nenásilným. Film myšlenkově i citově silný a přitom neindoktrinující.

2. Rebecca Goldsteinová: Neúplnost (Argo 2005). Životní příběh matematika Kurta Gödela, který matematicky dokázal nedokazatelnost a tím narušil vědecký mýtus o úplné objektivní poznatelnosti všeho. Knížka je i literárně skvělá a srozumitelná (a navzdory tématu bez vzorečků a rovnic!)

Helena Třeštíková

1. Na festivalu v Lipsku byl uspořádán panel, jehož jsem se taky účastnila, o časosběrném dokumentárním filmu. Tam jsem viděla dva filmy, které pro mně byly velmi podstatné, protože jejich autoři pracují na podobném principu jako já – natáčení v čase. Ty filmy jsou pro mně velmi zajímavé, i když v nich vidím i spousty problémů. Ale potvrdily mi, že časosběrný film je metoda s velkými možnostmi a budoucností. Ty fimy jsou: A jestli nezemřeli žijí.... 2007, SRN, režie Winfried a Barbara Junge a 21 let-Narozeni v SSSR 2007, Rusko, Velká Británie, režie Sergej Mirošničenko.

2. Letos na mně velmi zapůsobily dvě knihy: Korespondence Voskovce a Wericha – pro odkrytí všednodennosti v životě těchto dvou výrazných mužů a Pavel Kosatík Ústně více, pro mně velmi zajímavá a dobře napsaná kniha o skupině „šestatřicátníků“.

Karel Vachek

1. Helena Všetečková – bakalářský film Rula, Ticho, Čumba a další hrdinové našich demonstrací v roce 2007; Lucie Králová – magisterský (absolvenský) film Ztracená dovolená.

2. Maxime Vuillaume – Zápisky očitého svědka Pařížské komuny (antikvariát)

Roman Vávra

1. Ztracená dovolená – Lucie Králová - pro svůj přesah, nápaditost a hravost.

2. Gottland – Mariusz Szczygiel – pro poutavý a objevný pohled na nás samé a naše novodobé dějiny z mírně kritického odstupu.

Ivan Vojnár

1. Viera Čakányová: Piraňa. Tento film jsem viděl na Famufestu 2007. Dokument jasný, výrazný, velmi lidský. A Ulrich Seidl: Import/Export. Další důkaz rozmazaných hranic mezi dokumentární a hranou kinematografií. Film mimořádný, otřesný a dojemný.

2. Michel Houllebecq: Elementární částice. Velký román, který si na velikost nehraje a přináší tedy autentické zážitky.
1.8DOK.REVUE
14. 01. 2008


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková