Dokumentárně-filmový rok 2017

Koláž významných filmově-dokumentárních událostí roku 2017

Ilustrace: Michaela Kukovičová

Na začátku roku vyšel druhý díl knižní monografie o Janu Němcovi Enfant terrible forever. K ocenění za nejlepší český dokumentární film na 20. MFDF Ji.hlava a mnoha dalším přidal Miroslav Janek i Českého lva za svůj Normální autistický film. Cenu za nejlepší lidskoprávní film převzal na festivalu Jeden svět norsko-švédský režisér Zaradasth Ahmed za snímek Není úniku, který mimochodem zvítězil i na loňském IDFA. Ve filmu svěřil Ahmed kameru do rukou lékaře Noriho Sharifa a vytrvale sleduje život obyčejných lidí v Iráku po dobu pěti let po tom, co zemi opustili Američané.

Mezinárodní soutěž 52. ročníku festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc vyhrál nezávislý ruský dokument Jezero Vostok režisérky Jekatěriny Jeremenko o extrémním vědeckém výzkumu v pravěkém jezeře. V dubnu nabyla účinnosti novela zákona o autorském právu. V soutěži dokumentárních filmů na karlovarském filmovém festivalu měl světovou premiéru kontroverzně přijatý snímek Víta Klusáka Svět podle Daliborka (a Křišťálový globus se po 15 letech vrátil zpět do Čech, za film Křižáček). Na začátku léta vyšlo historicky první tištěné dvojčíslo dok.revue zaměřené na vztah televize a dokumentu.

Na semináři Hranice filmu s podtitulem Anatomie zločinu přednášel mimo jiné i Zaradasth Ahmed. Zaměřil se především na etická úskalí některých dokumentárních metod. Prestižní cenu Doc Alliance Selection Award získal film Chuť cementu syrského režiséra Ziada Kalthouma. Vítězným snímkem České radosti na 21. MFDF Ji.hlava se stala epizoda z Českého žurnálu: Hranice práce Apoleny Rychlíkové. Nejlepším světovým dokumentem pak ruská Zeď Dmitrije Bogoljubova. Na 30. ročníku nejstaršího evropského festivalu dokumentárních filmů IDFA byly ve světové premiéře uvedeny dva české filmy – očekávané Nic jako dřív Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské o teenagerech žijících v okolí Varnsdorfu a Švéd v žigulíku Petra Horkého o švédském manažerovi s jasnou misí – zachránit prodělečnou automobilku Lada. V sekci Masters pak představil Vít Klusák letošní Svět podle Daliborka.

Na sklonku roku nás opustila významná osobnost dokumentárního filmu, někdy nazývaná také jako první dáma českého dokumentu – Drahomíra Vihanová. Co pro ni znamená scénář, si můžete připomenout v našem videu. Do české kinodistribuce v roce 2017 vstoupilo celkem 24 českých či koprodukčních celovečerních dokumentárních snímků včetně 8 titulů zařazených do projektu Česká radost v českých kinech.
6.17DOK.REVUE
20. 12. 2017


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková