Největší letní filmová událost, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, začíná už příští týden a letos se do soutěže dokumentárních filmů opět dostaly dva české počiny. Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar společně v premiéře uvedou svůj dokument FC Roma, věnovaný romskému fotbalovému mužstvu, se kterým jeho soupeři nechtějí hrát. V rozhovoru o tvůrčí spolupráci na dokumentárním filmu se dotýkáme jak specifických situací při tvorbě scénáře fotbalového zápasu, tak i způsobům, jakým může dokumentární film pracovat s realitou.
Na Slovensku si v roce 2014 zvolili nového prezidenta. Zuzana Piussi s několika kameramany sledovala všechny prezidentské kandidáty a v roce 2016 ke staršímu materiálu přidala ještě natočené čerstvé kampaně do parlamentních voleb. K situační recenzi filmu Těžká volba se tentokrát potkal dokumentarista Jan Látal, jenž tvořil kampaně i pro Stranu Zelených, s pedagožkou a kurátorkou Andreou Slovákovou.
O filmu ZÁKON HELENA se rozepsala režisérka a herečka Petra Nesvačilová. Vypráví příběh detektivky Heleny Kahnové, která dostala za mříže „Berdychův gang“. Nesvačilová pro svůj film získala výpovědi hned několika gangterů, kteří byli součásti tohoto gangu. O jejích pocitech z prvního setkání se Samopalníkem se dočtete v rubrice nový film.
Na podzim se na police knihkupectví dostane skoro šestisetstránková kniha o vztahu státu a kinematografie před osudným rokem 1945, kdy stát na další čtyři desítky let ustanovil sám sebe jako jediného možného filmového podnikatele. Autor této publikace Kinematografie a stát v českých zemích 1895 – 1945, filmový historik a teoretik, Ivan Klimeš popisuje v rubrice kniha vznik této monografie.
Česká televize odvysílala od 1. ledna do posledního května letošního roku přes 1 300 dokumentárních filmů. V rubrice sport vám přinášíme analýzu programu ČT se zaměřením na počty premiérových uvedení a repríz dokumentů různých druhů. Kolik premiér se dostalo na obrazovky ČT v posledních pěti měsících?
Ani v letním vydání nechybí báseň. Tentokrát jsme se při výběru podívali do Litvy, odkud pochází vážený experimentální filmař Jonas Mekas, zakladatel filmového časopisu Film culture. Málo se o něm ví, že kromě filmů tvořil také poezii a vydal několik básnických sbírek. Ta o řece Styx a lži pochází z jeho pozdější literární tvorby.
V tradiční dokumentární rubrice video dok.revue najdete záznam z masterclass filipínského otce filmové tvorby Kidlata Tahimika. Na pozadí svých filmových esejí popisuje svoji práce s podomácku vyrobenou kamerou a kosmem.