Fotbalová a politická observace

dok.revue 3.16

Ilustrace: Míša Kukovičová

Největší letní filmová událost, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, začíná už příští týden a letos se do soutěže dokumentárních filmů opět dostaly dva české počiny. Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar společně v premiéře uvedou svůj dokument FC Roma, věnovaný romskému fotbalovému mužstvu, se kterým jeho soupeři nechtějí hrát. V rozhovoru o tvůrčí spolupráci na dokumentárním filmu se dotýkáme jak specifických situací při tvorbě scénáře fotbalového zápasu, tak i způsobům, jakým může dokumentární film pracovat s realitou.

Na Slovensku si v roce 2014 zvolili nového prezidenta. Zuzana Piussi s několika kameramany sledovala všechny prezidentské kandidáty a v roce 2016 ke staršímu materiálu přidala ještě natočené čerstvé kampaně do parlamentních voleb. K situační recenzi filmu Těžká volba se tentokrát potkal dokumentarista Jan Látal, jenž tvořil kampaně i pro Stranu Zelených, s pedagožkou a kurátorkou Andreou Slovákovou.

O filmu ZÁKON HELENA se rozepsala režisérka a herečka Petra Nesvačilová. Vypráví příběh detektivky Heleny Kahnové, která dostala za mříže „Berdychův gang“. Nesvačilová pro svůj film získala výpovědi hned několika gangterů, kteří byli součásti tohoto gangu. O jejích pocitech z prvního setkání se Samopalníkem se dočtete v rubrice nový film.

Na podzim se na police knihkupectví dostane skoro šestisetstránková kniha o vztahu státu a kinematografie před osudným rokem 1945, kdy stát na další čtyři desítky let ustanovil sám sebe jako jediného možného filmového podnikatele. Autor této publikace Kinematografie a stát v českých zemích 1895 – 1945, filmový historik a teoretik, Ivan Klimeš popisuje v rubrice kniha vznik této monografie.

Česká televize odvysílala od 1. ledna do posledního května letošního roku  přes 1 300 dokumentárních filmů. V rubrice sport vám přinášíme analýzu programu ČT se zaměřením na počty premiérových uvedení a repríz dokumentů různých druhů. Kolik premiér se dostalo na obrazovky ČT v posledních pěti měsících?

Ani v letním vydání nechybí báseň. Tentokrát jsme se při výběru podívali do Litvy, odkud pochází vážený experimentální filmař Jonas Mekas, zakladatel filmového časopisu Film culture. Málo se o něm ví, že kromě filmů tvořil také poezii a vydal několik básnických sbírek. Ta o řece Styx a lži pochází z jeho pozdější literární tvorby.

V tradiční dokumentární rubrice video dok.revue najdete záznam z masterclass filipínského otce filmové tvorby Kidlata Tahimika. Na pozadí svých filmových esejí popisuje svoji práce s podomácku vyrobenou kamerou a kosmem.




3.16DOK.REVUE
27. 06. 2016


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl