Jarní dok.revue

Možné alternativnější cesty distribuce dokumentárních filmů a digitální restaurování filmů archivních

Ilustrace: Michaela Kukovičová

První jarní den vychází taktéž první letošní dok.revue, jehož hlavním tématem je financování českých dokumentů. Producent Richard Němec v rozhovoru vysvětluje, jaké možnosti dnes mají producenti a distributoři dokumentárních filmů. Rubrika Sport nabízí detailní popis procesu digitálního restaurování českých filmů, jenž se zčásti odehrává v Maďarsku.

situační recenzi se u jednoho stolu setkali producent Tomáš Hrubý, hudebník a spisovatel Radek Žitný a pedagožka z katedry filmových studií UK Stanislava Přádná, aby společně diskutovali o filmu Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny. Lída Baarová je podle nich neoprávněně brána jako maskot lidí, kteří pykali za to, v jaké době se narodili.

Helena Bendová ve své knize hledá odpověď na otázku, proč se počítačové hry často ocitají až v degradované společenské pozici. Její kniha Umění počítačových her vyjde v polovině letošního roku. Dokumentarista Martin Ryšavý dokončil film Slepý Gulliver a v rubrice Nový film popisuje dobrodružství ze svých cest, která mu byla hlavní inspirací.

V lednu se v Praze uskutečnila mezinárodní konference Jak učit o filmu zaměřená na filmovou a mediální gramotnost. Reportáž z konference objasňuje, proč je třeba vzdělávat nejen samotné žáky, ale i jejich pedagogy.

Korejský filmový teoretik ve své eseji o subjektivitě filmů amerického dokumentaristy Rosse McElweeho nabízí analýzu hybridního přístupu k autobiografickým filmům a jeho vztahu k prostým domácím videím. První letošní video dok.revue pak své diváky zavede do Číny k dokumentaristovi Wangu Bingovi, který na 18. ročníku MFDF Ji.hlava představil observační strategii svých několika hodinových filmů.

Na závěr nechybí ani tradiční báseň, tentokrát z filmu Evangelium podle Brabence, který získal nominaci na Českého lva.

Druhé číslo dok.revue spatří světlo světa v první polovině května.
1.16DOK.REVUE
21. 03. 2016


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl