Výroční anketa 2012 / K-L

Lukáš Kokeš - Vít Klusák

Ilustrace: Michaela Kukovičová

1) Který dokumentární film byl pro vás osobně v uplynulém roce nejpodstatnějším a proč?  2) Která kniha byla pro vás osobně v uplynulém roce nejpodstatnější a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)

Lukáš Kokeš

1) Je to jen vítr maďarského režiséra Bence Fliegaufa. Podle všech konvencí asi patří tento film do škatulky tzv. hraného filmu, současně však pro mne představuje nejdokumentárnější počin roku 2012. Na webových stránkách jihlavského festivalu je letos jako úvodní heslo věta Alaina Resnaise: „Taková je už kinematografie, že je vždy dokumentární.“ Takže to dává smysl. Kromě toho považuji za podstatnou dokumentární akci vše, co se děje kolem snímku Nemoc třetí moci Zuzany Piussi, které kvůli natočení filmu hrozí kriminál.

2) Hudba ohně Karla Veselého. Je to napínavá studie o té části populární kultury, která hýbe světem. Hip hop a třeba jazz mají společného víc, než jsem tušil.

Vít Klusák

1) Film o Ondreji Jajcajovi, vykradači hrobů od Robina Kvapila, toho času studenta FAMU. Hravej, hodnej film, zvlášť ta vztahová část. Lekám se slova pábitelství, protože pan Menzel ho zhnětl do takový úsměvný neškodnosti, ale tenhle film je pro mě vzkříšením toho pojmu v jeho ryzí podobě. A to je uzdravující (nikoliv laskavá!) poťouchlost, boření tabu, hra na hraně, mýtotvořivost, nepředpojatost, neokázalej exhibicionismus, radost z příběhu a tak.

2) Evangelium podle Brabence. Rozhovor Renaty Kalenské. - Hravej, hodnej rozhovor, nevtíravý přátelství tazatelky a zpovídaného.

Úvodník>>A-G>>H-J>>K-L>>M-Q>>R-Ř>>S-Ž
2.12DOK.REVUE
21. 12. 2012


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl

další odkazy:

Zhlédněte snímek Nemoc třetí moci online na DAFilms.com.