Nové televizní formáty a co s nimi?

Poslední letošní dok.revue navazuje na vizi té loňské.

Více než kategorizovat, se snažíme hledat vzájemné souvislosti napříč celým spektrem dokumentární tvorby a jejího propojení nejen se společenskými tématy. Za celý rok vyšlo celkem šest čísel dok.revue, která přinesla různé pohledy na dokumentární svět skrze optiku historie, filozofie, estetiky, filmových teorií a v neposlední řadě i skrze zrak samotných dokumentaristů a dokumentaristek. Pomyslnou třešničkou na dortu pak je již tradiční přehled zásadních filmových a literárních zážitků aktivních osobností v české a slovenské dokumentaristice, od samotných tvůrců přes producenty až po filmové historiky a pedagogy. Jaké filmy a knihy letos ovlivnily naši dokumentární obec, se dočtete v každoroční Anketě. Žebříček toho nejlepšího, tu však nehledejte. Anketa nabízí především inspiraci k objevování nového nebo dávno zapomenutého.

Co nového se děje, tentokrát v televizním světě a za hranicemi samotného dokumentu, vám prostřednictvím rubriky Sport představí šéf oddělení dokumentární produkce švédské televize SVT Axel Arnö a jeho kolega z dánské televize DR Kim Christiansen. Jaké možnosti poskytují nové formáty, které se v zahraniční televizní tvorbě objevují, a jak je uplatnit v českém prostředí, pak ukáže reportáž z workshopu nazvaného Hranice filmu.

Jedním ze dvou dokumentů, který si letos z 19. ročníku MFDF Ji.hlava odnesl Zvláštní ocenění, byl film Češi proti Čechům Tomáše Kratochvíla. Osobní deník mladého režiséra, který svoji porozvodovou situaci řeší přestěhováním se do romského ghetta na Ústecku, jsme podrobili situační recenzi. Trojice odborníků z různých sfér, tvořená výtvarnicí Kateřinou Šedou, historičkou a ředitelkou Muzea romské kultury Janou Horváthovou a profesorem Jiřím Voráčem, vedoucím Ústavu filmu a audiovizuální kultury na MU, nabízí tři naprosto odlišné pohledy na jeden a tentýž film.

Kateřina Šedá byla v roce 2014 účastnicí Inspiračního fóra, kde své posluchače seznámila se svojí metodou umělecké tvorby, což naznačuje právě i v situační recenzi. V pravidelné rubrice Video dok.revue si nyní můžete její vystoupení z Inspiračního fóra 2014 připomenout.

V rubrice esej najdete obsáhlý text o životě a tvorbě francouzské dokumentaristky Raymondy Carascové, jejíž filmy o Tarahumarech letos uvedl 19. ročník MFDF Ji.hlava. Nicole Brenezová, autorka textu, na základě studia archivních pramenů a samotných filmů ukazuje, jakým způsobem se prolínala filozofie a film v tvorbě Carascové.

V rubrice Báseň pak nabízíme poslední kousek poezie z pera českého básníka a esejisty Ivana Diviše.

Nechť nový rok 2016 naváže na to dobré a inspirativní z roku 2015.
6.15DOK.REVUE
21. 12. 2015


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl