Pamět

Dok.revue 3.18

Už za měsíc ovládne hlavní město Vysočiny Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož hlavním motivem je paměť. Co všechno jsme schopni si zapamatovat a jak moc se na paměť můžeme spoléhat? Paměť je zrádná, má sklony ke zkreslování. Čím déle si vzpomínku uchováváme, tím více si ji přetváříme jaksi k obrazu svému. Schválně – vaše první vzpomínka na dětství. Jaká je? Byl ten plyšový slon opravdu růžový a jste si jistí, že ten den pršelo nebo svítilo slunce? Máte to přece zaznamenané na videu! Vaše první kroky, první slova někdo zdokumentoval. Cokoli, co zachytí kamera nebo fotoaparát, je konzervováno pro další generace. 

„Dokumentární film je od prvopočátku neodmyslitelně spjatý s pamětí. Řada dokumentaristů zkoumá historické události, zaznamenává výpovědi svědků, vytváří mapu osobní paměti,“ říká ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. 

Ale co když někdo zachycenou paměť ovlivní, úmyslně z ní vymaže vzpomínky na něco negativního? Na prastrýce, který po návratu z vojenské mise spáchá sebevraždu. O tom si v situační recenzi nového filmu Anny Kryvenko Můj neznámý vojín povídají filmový kritik Miloš Krekovič, historik Daniel Povolný a „okupantka“ Raja Karmazínová. Zrekonstruovat paměť českého videoartu se pokusila Adéla Komrzý. Při přípravách svého nového filmu s pracovním názvem VIVA VIDEO, VIDEO VIVA vzkřísila výstavu Den videa z roku 1989 a přenesla ji do současnosti.

Paměť nedávnou pak nabourává Robin Kvapil svým filmem Máme na víc, který bude mít premiéru na 22. ročníku MFDF Ji.hlava. 
3.18DOK.REVUE
19. 09. 2018


z aktuálního čísla:

Situační recenzeVideoblog z BudapeštiSituační recenze filmu Kateřiny Turečkové Iluze, jenž formou počítačové hry ukazuje, s jakými problémy se potýká současné Orbánovo MaďarskoKamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíDavid Butula o svém chystaném filmu o příběhu kapely DunajDavid ButulaTémaTradiční média a interaktivitaMnohé tradiční mediální organizace se ocitají posledních pár let v roli producentů interaktivních děl. O co tím usilují a jak taková díla vypadají? Andrea Slováková, Iveta ČernáSportNa chvíli se zastavte!O workshopu Emerging Producers na letošním BerlinaleRené KubášekBáseňPíseň na rozloučenouBáseň Charlieho Soukupa ze sbírky RadioCharlie SoukupRozhovorJak zprostředkovat pocity lidí trpících bipolární poruchouRozhovor s režisérkou Kalinou Bertin o jejím interaktivním dokumentu Manická VROndřej MoravecRozhovorSystém je připravený, nesmí nám chybět odvaha ho naplnitJiří Konečný patří mezi nejvýraznější české producenty soustředící se na artové a festivalové snímky, a to jak hrané, tak dokumentární. Před časem uvedl na letošním Jednom světě hned dva dokumenty, které produkoval, a jen o několik dní později jím produkovaný hraný film Všechno bude (2018) dominoval na Českých lvech. Kde leží podle Konečného klíč k úspěchu českého filmu? A jaký je jeho potenciál?Martin SvobodaRozhovorVěřím v čistou observaciPolská dokumentaristka Marta Prusová, jejíž dokument Za hranicemi možností (Over the limit, 2017) si vydobyl velký respekt na prestižním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu IDFA v roce 2017, byla v Praze jednou z lektorek East Doc Platform. Pro Dok.revue mluvila o svém dokumentaristickém přístupu.Martin SvobodaNová knihaZpůsoby vidění pro 21. století, aneb proměna knihy z popelky v sebevědomou feministkuAndrea Průchová Hrůzová píše o své práci na českém vydání knihy Jak vidět svět Nicholase Mirzoeffa.Andrea Průchová HrůzováÚvodníkVstoupit do obrazůPrvní letošní dok.revue je věnována interaktivitěKamila Boháčková