Podzim dokumentární


Plakát MFDF Jihlava 2007 od Juraje Horvátha

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava uvede jednu z vůbec největších retrospektiv výrazného inovátora kinematografie a důležité postavy v kritice obrazů – Chrise Markera, režiséra, který kdysi vzal osmičkové kamery a dal je do rukou samotným dělníkům, když chtěl natočit jejich každodennost. I další „průhlední“ jsou však odvážní a překvapiví autoři: Harun Farocki vrství kritiku války, zobrazování, společenské kontroly do zauzlených vizuálních esejů, Arthur Lipsett je jednou z nejzáhadnějších postav amerického found footage filmu a Raymundo Gleyzer byl kvůli radikalitě a buřičství svých filmů unesen a dodnes je nezvěstným. Spleť výběrů, vytváření paralelní historie: Průhledné bytosti se stávají spíš důmyslnou archeologií stylu než vyčerpávající učebnicí. Stejně si přece nemyslíme, že by historie byla rovnou půlpřímkou a my postupně do menších a menších detailů na ní vyznačovali body událostí.

Historie je to, co Juraj Horváth nakreslil na letošním plakátu – spousta různě klikatých cest, které se v některých bodech protnou (někdy jdou taky nad sebe a nestřetnou se vůbec), spousta různě barevných interpretací. Jenom se ve filmu Velký výprodej podívejte, jak různě ty samé privatizační události z minulosti vidí nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jihoafrický aktivista nebo britský železničář. Nebo ve filmu Babičky revoluce, jak se dají jistá období číst z pohledů opačných politických extrémů. Nebo ve filmu Advokát teroru, jak se dějiny terorismu zdají být především lingvistickou otázkou, a nikoli hodnotovým dilematem...

Promítat se taky budou dva filmy v přestříhané verzi – Helena Třeštíková intenzivně sleduje divácké reakce, a i nadále příběh Marcely, Mike Hoolboom bude prezentovat několikátý sestřih filmu Fascinace – významy v obrazech a zvuku vrství pokaždé trochu jinak, doplňuje nové souvislosti, a dává detailům v obrazech odlišný kontext – s autory bude možné po projekcích o jejich přístupu k opakované proměně díla diskutovat.

Pro program je důležité, že představuje rozpětí od dokumentů klasičtějších po odvážné experimenty, v tematické rovině od politických pamfletů po intimní deníková sdělení. Většina filmů bude v České republice k vidění vůbec poprvé. Některé z nich jsou již ve světě filmovými událostmi, některé jsme objevili na menších regionálních přehlídkách. Po tři roky úspěšná soutěž Mezi moři se letos teritoriálně rozšiřuje o celou východní Evropu, a diváci tak mohou v reprezentativní mozaice sledovat, jak vypadají filmy ze zemí, které vychází z regionu s podobným produkčním zázemím, které se v posledních dvou desítkách let potýkalo s odlišnými úskalími či vývojovými skoky než produkce a distribuce v infrastruktuře zbytku Evropy. Spolu se soutěžemi a retrospektivami je v programu významný prostor i pro dílny – komentované projekce či přednášky s ukázkami, pro panelové diskuse, program pro filmové profesionály i pro divadelní a hudební doprovodný program... Retrospektivy historii obkreslují jako vývoj stylu, festival ji vytváří svým objevitelstvím.

Jihlava je prostě jednou z těch linek na plakátu – je modrá a má 11 zákrut. Přijeďte na konci října myslet filmem.
2.7DOK.REVUE
08. 10. 2007


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl