Podzim dokumentární


Plakát MFDF Jihlava 2007 od Juraje Horvátha

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava uvede jednu z vůbec největších retrospektiv výrazného inovátora kinematografie a důležité postavy v kritice obrazů – Chrise Markera, režiséra, který kdysi vzal osmičkové kamery a dal je do rukou samotným dělníkům, když chtěl natočit jejich každodennost. I další „průhlední“ jsou však odvážní a překvapiví autoři: Harun Farocki vrství kritiku války, zobrazování, společenské kontroly do zauzlených vizuálních esejů, Arthur Lipsett je jednou z nejzáhadnějších postav amerického found footage filmu a Raymundo Gleyzer byl kvůli radikalitě a buřičství svých filmů unesen a dodnes je nezvěstným. Spleť výběrů, vytváření paralelní historie: Průhledné bytosti se stávají spíš důmyslnou archeologií stylu než vyčerpávající učebnicí. Stejně si přece nemyslíme, že by historie byla rovnou půlpřímkou a my postupně do menších a menších detailů na ní vyznačovali body událostí.

Historie je to, co Juraj Horváth nakreslil na letošním plakátu – spousta různě klikatých cest, které se v některých bodech protnou (někdy jdou taky nad sebe a nestřetnou se vůbec), spousta různě barevných interpretací. Jenom se ve filmu Velký výprodej podívejte, jak různě ty samé privatizační události z minulosti vidí nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jihoafrický aktivista nebo britský železničář. Nebo ve filmu Babičky revoluce, jak se dají jistá období číst z pohledů opačných politických extrémů. Nebo ve filmu Advokát teroru, jak se dějiny terorismu zdají být především lingvistickou otázkou, a nikoli hodnotovým dilematem...

Promítat se taky budou dva filmy v přestříhané verzi – Helena Třeštíková intenzivně sleduje divácké reakce, a i nadále příběh Marcely, Mike Hoolboom bude prezentovat několikátý sestřih filmu Fascinace – významy v obrazech a zvuku vrství pokaždé trochu jinak, doplňuje nové souvislosti, a dává detailům v obrazech odlišný kontext – s autory bude možné po projekcích o jejich přístupu k opakované proměně díla diskutovat.

Pro program je důležité, že představuje rozpětí od dokumentů klasičtějších po odvážné experimenty, v tematické rovině od politických pamfletů po intimní deníková sdělení. Většina filmů bude v České republice k vidění vůbec poprvé. Některé z nich jsou již ve světě filmovými událostmi, některé jsme objevili na menších regionálních přehlídkách. Po tři roky úspěšná soutěž Mezi moři se letos teritoriálně rozšiřuje o celou východní Evropu, a diváci tak mohou v reprezentativní mozaice sledovat, jak vypadají filmy ze zemí, které vychází z regionu s podobným produkčním zázemím, které se v posledních dvou desítkách let potýkalo s odlišnými úskalími či vývojovými skoky než produkce a distribuce v infrastruktuře zbytku Evropy. Spolu se soutěžemi a retrospektivami je v programu významný prostor i pro dílny – komentované projekce či přednášky s ukázkami, pro panelové diskuse, program pro filmové profesionály i pro divadelní a hudební doprovodný program... Retrospektivy historii obkreslují jako vývoj stylu, festival ji vytváří svým objevitelstvím.

Jihlava je prostě jednou z těch linek na plakátu – je modrá a má 11 zákrut. Přijeďte na konci října myslet filmem.
2.7DOK.REVUE
08. 10. 2007


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková