Poslední festivalová dok.revue


Festival končí a vy otevíráte pátou festivalovou dok.revue s posledním tématem, kterým je debut – tedy vlastně začátek. Při přípravě tohoto čísla jsme se – sami sebe i festivalových hostů – ptali: Je dnes lehčí stát se filmařem? Jak se k debutům staví zkušení i začínající producenti? Je pro začínajícího tvůrce důležité filmové vzdělání? A co je vlastně na debutech tak zvláštního, že se jim Ji.hlava rozhodla věnovat samostatnou cenu?

Právě ceny se v tuto chvíli předávají a my máme radost, že v tomto čísle se jako autorka i „téma“ objevuje debutantka Anna Roussillon, dvojnásobná jihlavská vítězka, na níž se upírají nejen První světla, ale jež získává také hlavní cenu v sekci Opus Bonum. I vítěz České radosti – pokud jde o jihlavské ceny, anti-debutant – Martin Dušek pro toto číslo dok.revue napsal krátký text. Objevuje se v duelu a zamýšlí se nad tím, zda je filmové vzdělání pro začínajícího režiséra důležité.

I v této dok.revue vycházejí rozhovory s režiséry, jejichž filmy byly letos zařazeny do České radosti. Jedním z nich je Dužan Duong, vedle Duška další odpadlík z FAMU, jehož snímek Mat goc byl letos nejkratším filmem České radost a především jeho debutem.

Pokud jsou i mezi vámi čtenáři-debutanti, doufáme, že nám zachováte přízeň i v následujících měsících. Dok.revue vychází od října do října v dvouměsíčním intervalu. Na další číslo se můžete těšit v polovině listopadu.
f5.14DOK.REVUE
28. 10. 2014


z aktuálního čísla:

Situační recenzeVideoblog z BudapeštiSituační recenze filmu Kateřiny Turečkové Iluze, jenž formou počítačové hry ukazuje, s jakými problémy se potýká současné Orbánovo MaďarskoKamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíDavid Butula o svém chystaném filmu o příběhu kapely DunajDavid ButulaTémaTradiční média a interaktivitaMnohé tradiční mediální organizace se ocitají posledních pár let v roli producentů interaktivních děl. O co tím usilují a jak taková díla vypadají? Andrea Slováková, Iveta ČernáSportNa chvíli se zastavte!O workshopu Emerging Producers na letošním BerlinaleRené KubášekBáseňPíseň na rozloučenouBáseň Charlieho Soukupa ze sbírky RadioCharlie SoukupRozhovorJak zprostředkovat pocity lidí trpících bipolární poruchouRozhovor s režisérkou Kalinou Bertin o jejím interaktivním dokumentu Manická VROndřej MoravecRozhovorSystém je připravený, nesmí nám chybět odvaha ho naplnitJiří Konečný patří mezi nejvýraznější české producenty soustředící se na artové a festivalové snímky, a to jak hrané, tak dokumentární. Před časem uvedl na letošním Jednom světě hned dva dokumenty, které produkoval, a jen o několik dní později jím produkovaný hraný film Všechno bude (2018) dominoval na Českých lvech. Kde leží podle Konečného klíč k úspěchu českého filmu? A jaký je jeho potenciál?Martin SvobodaRozhovorVěřím v čistou observaciPolská dokumentaristka Marta Prusová, jejíž dokument Za hranicemi možností (Over the limit, 2017) si vydobyl velký respekt na prestižním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu IDFA v roce 2017, byla v Praze jednou z lektorek East Doc Platform. Pro Dok.revue mluvila o svém dokumentaristickém přístupu.Martin SvobodaNová knihaZpůsoby vidění pro 21. století, aneb proměna knihy z popelky v sebevědomou feministkuAndrea Průchová Hrůzová píše o své práci na českém vydání knihy Jak vidět svět Nicholase Mirzoeffa.Andrea Průchová HrůzováÚvodníkVstoupit do obrazůPrvní letošní dok.revue je věnována interaktivitěKamila Boháčková