Poznámka režiséra

Humorné poznatky z natáčení filmu Pahrbek český

Pahrbek český (Lucie Králová, 2009)

Vemte si, že si někdo jede spáchat sebevraždu na vrchol Sněžky. Film o současné české architektuře v extrémních podmínkách, nejen klimatických, ale i drsných vztahů v bývalých Sudetech, se nám trochu zvrtnul. Sněžka si jede po svym!

Hora státotvorná, spodními proudy propojená se zvláštní verzí národní hrdosti. Poláci svou půlku osadili kapličkou a obří meteorologickou stanicí ve tvaru UFO. Naši starou českou boudu sežrala dřevomorka. Strhla se bitva o novou podobu vrcholu.

Paní Skrbková, bývalá poštmistrová, se stala investorkou nové české poštovny na Sněžce. Má ráda startky, háčkované panenky a velké pravdy (Socani lezou na Říp a Sněžka je baštou ODS, pravicová). Taky je hluboce věřící katolička. Experimentální minimalistický dům architektů Rajniše a Hoffmana, který se umí svlékat a oblékat podle počasí, přijala možná právě proto, že na jeho věžičce bude růžová svatozář a uvnitř malé boží oko.

Jakoby to nestačilo, mizí ze Sněžky vzácní ptáci. Třeba kulík hnědej. Ti ptáci tady sídlili před válkou a je to druh, vo kterým se dá říct, že ho Krkonošáci vyjedli. Polská pěvuška podhorní bydlí v kamenech pod vrcholem, zatímco česká si staví hnízdo ze zbytků skelné vaty, která se odchlípla z polské boudy. Ročně milion lidí. Záchodky nedostačují. Kopec je prý zcela pročůrán.

Ve střižně se cokoli normálního vzpouzelo zařazení do filmu, zatímco to obskurní se organicky spojovalo v živlové panoptikum, zprávu o dnešní podobě fenoménu Sněžka. Nacházeli jsme nečekané paralely mezi paní S. a Krakonošem.

Když jsme se tomu konečně před pár týdny přestali bránit, ukázalo se, že film je hotov.
2.9DOK.REVUE
13. 04. 2009


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl