Filmové tipy

Filmové tipy 17. MFDF Ji.hlava

Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff)

Před téměř 40 lety byla zavražděna mladá žena. Dodnes se obvinění snaží marně dokázat, že se stali oběťmi justičního teroru na Slovensku.

 

The Last Black See Pirates (r. S. Stoyanov)

Sen o nalezení legendárního pirátského pokladu černomořskými piráty.

 

Not My Land (r. A Surzhikova)

Zkoumání dějin Estonska přes zahrádkářskou kolonii u mezinárodního letiště.


 

 

The 727 Days Without Karamo (r. A. Salomonowitz)

Snímek odhaluje nesmyslnost rakouské imigrační politiky vůči obyvatelům zemí třetího světa.

 

Far From Afghanistan (r. J. Gianvito)

Vojáci trénovaní ke slepému uposlechnutí rozkazů, neteční Američané a rozbité afghánské rodiny. Pět příběhů mapujících dvanáctiletou válku v Afghánistánu.

 

Thawathosamat (r. P. Horharin)

Téměř čtyřhodinová filmová encyklopedie nás provádí thajskými náboženstvími, která zahrnují různé formy animismu, buddhismu či hinduismu.

 

 

VIP (r. L. Kokeš)

Sonda do života vietnamské komunity v ČR, která se snaží zbavit nálepek zelinářů a stánkařů.

 

 

 

Future My Love (r. K. Loach)

Konec druhé světové války znamenal pro Velkou Británii velký zlom. Cestu britského socialismu zaznamenal Ken Loach pomocí dobových záznamů i citací.

 

Art of Disappearing (r. B. Konopka, P. Rosołowski)

Haitský kněz se v 80. letech minulého století snažil vysvobodit pomocí voodoo rituálů polské „bílé otroky“ při jejich obvyklém čekání ve frontách na nedostatkové zboží.
3.13DOK.REVUE
14. 10. 2013


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková