Filmové tipy

Filmové tipy 17. MFDF Ji.hlava

Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff)

Před téměř 40 lety byla zavražděna mladá žena. Dodnes se obvinění snaží marně dokázat, že se stali oběťmi justičního teroru na Slovensku.

 

The Last Black See Pirates (r. S. Stoyanov)

Sen o nalezení legendárního pirátského pokladu černomořskými piráty.

 

Not My Land (r. A Surzhikova)

Zkoumání dějin Estonska přes zahrádkářskou kolonii u mezinárodního letiště.


 

 

The 727 Days Without Karamo (r. A. Salomonowitz)

Snímek odhaluje nesmyslnost rakouské imigrační politiky vůči obyvatelům zemí třetího světa.

 

Far From Afghanistan (r. J. Gianvito)

Vojáci trénovaní ke slepému uposlechnutí rozkazů, neteční Američané a rozbité afghánské rodiny. Pět příběhů mapujících dvanáctiletou válku v Afghánistánu.

 

Thawathosamat (r. P. Horharin)

Téměř čtyřhodinová filmová encyklopedie nás provádí thajskými náboženstvími, která zahrnují různé formy animismu, buddhismu či hinduismu.

 

 

VIP (r. L. Kokeš)

Sonda do života vietnamské komunity v ČR, která se snaží zbavit nálepek zelinářů a stánkařů.

 

 

 

Future My Love (r. K. Loach)

Konec druhé světové války znamenal pro Velkou Británii velký zlom. Cestu britského socialismu zaznamenal Ken Loach pomocí dobových záznamů i citací.

 

Art of Disappearing (r. B. Konopka, P. Rosołowski)

Haitský kněz se v 80. letech minulého století snažil vysvobodit pomocí voodoo rituálů polské „bílé otroky“ při jejich obvyklém čekání ve frontách na nedostatkové zboží.
3.13DOK.REVUE
14. 10. 2013


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl