Vyhlížíme 21. ročník MFDF Ji.hlava

Páté - a poslední - vydání festivalové dok.revue

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava spolu s téměř čtyřmi a půl tisícem diváků oslavil 20 let, při debatách se podíval do budoucnosti a na náměstí odhalil svoji minulost. Mezi divácky nejatraktivnější události patřily projekce filmů Český žurnál: Krtek a Lao-c‘ Filipa Remundy, Miluj mě, jestli to dokážeš a také dlouho očekávaná návštěva amerického psychologa Philipa Zimbarda.

„Dvacátá Ji.hlava skončila s velkým diváckým zájmem, vážím si toho, že je náš festival místem, které propojuje filmaře s diváky, že důvod, pro který jsme ji před dvaceti lety založili, je stále naplňován,“ říká ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka.

Netradičním zakončením v ulicích Jihlavy provázela dvojice moderátorů z Vosto5 a ocenění za nejlepší český dokumentární film si odnesly FC Roma a Normální autistický film. Nejlepším světovým filmem jsou francouzská Strašidla obcházejí Evropou. Vítězný snímek ze sekce Mezi moři nese titul Oslnivý svit soumraku, ocenila jej také porota Prvních světel jako nejlepší celovečerní debut. Cena pro nejlepší experimentální film putuje do Kanady filmu Paměťová stopa a do Česka filmu Ondřeje Vavrečky De Potentia Dei. Cenu za přínos světové kinematografii převzala z rukou ředitele festivalu Marka Hovorky Drahomíra Vihanová.

Leitmotivem jubilejního 20. ročníku MFDF Ji.hlava byl také vhled do budoucnosti. „Bude dokument za dvacet let? A jakou bude mít podobu?“ zněly jedny z klíčových otázek. Dokument bude a s ním i největší slavnost dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě – 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se uskuteční ve dnech 24. – 29. října 2017.
F5.16DOK.REVUE
30. 10. 2016


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaDokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky. Dokument vzbudil řadu diskuzí. Připomínáme tu, kterou pro dok.revue o snímku vedli Milena Bartlová a Petr Bilík. Film uvádí ji.hlavský festival dnes v bloku od 12:30 spolu s Otevřenou pevností Ivo Bystřičana. Kamila BoháčkováNový filmDunaj vědomíJak režisér David Butula připravoval svůj film Dunaj vědomí o kapele Dunaj? Připomínáme si jeho starší text pro dok.revue z doby, kdy film teprve vznikal. Dnes ho ji.hlavský festival promítá od 14:30 v Dělnickém domě. David ButulaTémaVálka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis PrášilFestivalový tipÚterní tip dokumentaristky Terezy ReichovéTereza ReichováRozhovorŽeny sa nestanú rovnocennými, kým ich muži za také neuznajúFatima Rahimi je česká novinárka pochádzajúca z afganského Herátu, odkiaľ spolu so svojou rodinou v roku 1999 z dôvodu útlaku Talibanu emigrovala. Študuje kultúrne a duchovné dejiny Európy a blízkovýchodné štúdiá a iránistiku na Karlovej univerzite v Prahe, od roku 2015 pracuje pre Deník Referendum, kde sa venuje najmä témam sociálnej problematiky, čitateľom približuje spoločenskú situáciu v Afganistane a zároveň prináša reportáže z Česka. V Inšpiračnom fóre ji.hlavského festivalu prispela do diskusie Emancipace pokaždé jinak, kde priniesla osobný pohľad na rozdielnosť i podobnosť feminizmu, demokracie a ženskejrovnoprávnosti vo východných i západných krajinách. Dominika BleščákováRozhovorMusíme rozšiřovat hranice naší imaginace!Od letošního roku má ji.hlavský festival svého ekologického ombudsmana. Jaká je přesně jeho role v rámci festivalu a může být vůbec mezinárodní festival s řadou zahraničních hostů šetrný k životnímu prostředí? To prozrazuje Ĺuboš Slovák v rozhovoru pro dok.revue. Kamila BoháčkováPohledyVnitřní svět básníka Ivo HuclaDám si čínuIvo Hucl