Výroční anketa 2009 / Š - Ž

Jana Ševčíková - Helena Třeštíková - Karel Vachek - Ivan Vojnár - Karel Žalud

Snímek ze seriálu "Sanitka"

Čeští dokumentaristé představili některé zdroje inspirací či konfrontací, výzvy k dalšímu promyšlení skutečnosti a filmu a již čtvrtý rok odpovídali v anketě DOK.REVUE na otázku:

Který dokumentární film, kniha anebo kulturní událost byla pro vás v uplynulém roce nejdůležitější a proč? (rok vzniku nerozhoduje)

Jana Ševčíková

Knihy: Martin Ryšavý: Cesta na Sibiř, Khaled Hosseini: Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí. Dokument: Griafanc Rosi: Pod úrovní moře. Zakouslo se pod kůži a drží podnes...

Helena Třeštíková

Z filmů francouzský dokument The Arrivals režisérů Claudine Bories a Patrice Chagnarda (vítěz MFF Lipsko) pro jednoduchost a sílu. Klasický „observační“ dokument, ale velmi dobře udělaný. Z knih Zatím dobrý Jana Nováka. Literární dokument, skvěle napsaný. Velký zážitek!

Karel Vachek

Kniha: Dionysios Areopagita: O mystické teologii. Čteme-li myslitele minulých věků, můžeme potkat své současné myšlenky, a jinak ne – kupředu, zpátky ni krok! Film: Tereza Reichová: Kruh a Tomáš Weinreb: Všechno je sračka. Dva filmy z dokumentární tvorby FAMU, které představují tu nejvyšší kvalitu z mnoha studentských projektů (Jan Šípek, Viera Čakanyová, Rozálie Kohoutová, Jan Foukal, Viola Ježková, Petra Nesvačilová, Petr Záruba, Radovan Síbrt atd.), které letos na naší katedře dozrály.

Ivan Vojnár

Právě čtu krásnou knížku, která se jmenuje Na okraji světla. Napsala ji finská spisovatelka Maria Perua a vyšla letos ve výborném českém překladu od Vladimíra Piskoře. Knih a filmů je hodně, ale jen občas zachytíte něco, co vás strhne.

Karel Žalud

Film: Ztracená dovolená Lucie Králové. Kniha: Václav Havel: O lidskou identitu.

Úvodník>>A - K>>M - Ř>>Š - Ž
5.9DOK.REVUE
08. 10. 2013


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková