Zlatý medvěd pro český film

První dok.revue roku 2018

Ilustrace: Michaela Kukovičová

Před pár hodinami skončil 68. ročník Berlinale, ze kterého si toho nejcennějšího Zlatého medvěda odnáší český koprodukční snímek Nedotýkej se mě, na kterém se podílel tuzemský producent Radovan Síbrt. V roce 2015 se Radovan účastnil ji.hlavského programu Emerging Producers a jeho rumunská kolegyně Bianca Oana se téhož programu účastnila o dva roky později.

Na Berlinale také po dlouhé době zažil premiéru český dokumentární film Až přijde válka Jan Geberta (který také produkoval Radovan Síbrt), a to v sekci Panorama Dokumente. České premiérové uvedení čeká na Gebertův snímek na festivalu Jeden svět a dok.revue u toho nebude chybět. Jako jeden z mediálních partnerů festivalu dokumentů o lidských právech vám budeme přinášet rozhovory, reportáže a glosy z dění Jednoho světa. Co nás na programu zaujalo si můžete přečíst v rubrice Sport.

O krizi nejen těch veřejnoprávních médií si můžete přečíst v rozhovoru s vítězem 21. MFDF Ji.hlava ze sekce Mezi moři, Piotrem Stasikem. Ten se rozpovídal o žánru filmové opery i o současné situaci v Polsku.

Reflexi třetího ročníku Konference Fascinace přináší Pavlína Vogelová, kurátorka filmu a fotografie Národního muzea, v rubrice téma.

Nový film má tentokrát premiéru na konci února a vypráví o fotografovi Jindřichu Štreitovi. Režisérka Libuše Rudinská se s našimi čtenáři dělí také o situaci, která se do filmu nedostala a sice konfrontaci Jindřicha Štreita s bývalým agentem StB, který jej v minulosti vyslýchal.

Snažíme se rozšiřovat naše zásoby nových knih i významné zahraniční tituly. O tom prvním, který vyšel teprve velmi nedávno, Digital Media and Documentary: Antipodean Approaches, se pro dok.revue rozepsal její editor Adrian Miles profesor z RMIT Univerzity v Melbourne.
1.18DOK.REVUE
26. 02. 2018


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková