Sport
Není zvykem, aby nejnáročnější porotou festivalu byla ta studentská. Letošnímu Academia filmu Olomouc se to stalo. Napříč českými filmy nenašla žádný hodný ocenění s tímto zdůvodněním: „Tato cena se uděluje dokumentům s vědecko-populární tematikou, a je problematické najít takový český film v kontextu zahraniční produkce, ale i v kontextu historie českého vědecko-populárního filmu, který by splňoval měřítka i úroveň, na které jsme byli zvyklí z předchozích let. Bohužel, žádný z filmů naše očekáván a představy nesplnil.“
„Filmaři Remunda a Klusák, kteří prosluli zřejmě docela vydařeným filmem Český sen, natočili film o hnusných obhájcích radaru (na rozdíl od Ondřeje Štindla, který patřil podle vlastních slov k jeho umírněným zastáncům, patřil jsem já k jeho zastáncům fanatickým a patřím k nim dodnes) a statečných bojovníků za mír a usmíření (s Putinovou veleříší),“ píše ve svých internetových Událostech Bohumil Doležal, dnes politický – v šedesátých letech literární – kritik, a dodává: „V žádném případě se na to svinstvo nepůjdu podívat.“
Inscenovaný dokumentární film Alda, natočený studentkou FAMU Vierou Čakányovou na základě velmi osobních zápisků osoby postižené demencí Alzheimerova typu, uvedený ve světové premiéře na MFDF Jihlava, získal cenu Regards Neufs na prestižním švýcarském festivalu Visions du réel Nyon.
Mentálně postižení se pod vedením dokumentaristky Lindy Jablonské rozdělili do filmových štábů a natáčeli v průběhu předvolební kampaně vlastní film. Rozhodli se přijít za politiky, když politici nechodí za nimi. „Myslíš, že to jenom hraje, nebo je retardovanej?“ ptal se bokem při natáčení jeden z kolegů Tomáše Vandase, lídra Dělnické strany sociální spravedlnosti. I další filmaře, kteří vystudovali Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU, vyprovokovaly volby k tomu, aby vzali do své pravé ruky digitální kameru. Filip Renč natočil sérii klipů pro Občanskou demokratickou stranu, Jakub Sommer pro Stranu zelených a Petr Zelenka s cílem odradit voliče od levicových stran kontroverzní virální video „Přemluv bábu!“, které do voleb přesáhlo 650 000 stažení.
Léčba Klausem zapůsobila na nejvíce diváků. Právě tento film Igora Chauna zamýšlející se nad porevolučním vývojem v České republice, důvěrou a zklamáním z demokratických ideálů a praktické politiky, přilákal nejvíc návštěvníků ve virtuálních volbách na portálu www.docalliancefilms.com, kde v předminulém týdnu proběhl „volební speciál“ – série politických dokumentů, zaznamenávajících proměny české politiky a politiků v průběhu uplynulých 20 let, byla k dispozici zdarma ke streamování. Úspěšné byly i filmy Pavla Kouteckého Oj, to byl boj, dokumentující kampaň před prvními svobodnými volbami v roce 1990, či Zánik Československa v parlamentu ukazující vznik dvou nových států. Papírový atentát Radima Procházky nebo desetiminutová glosa Igora Chauna Komunistický 1.máj 1990 v Praze Vokovicích oslovily další stovky diváků.
Filmy promítané pomocí technologie 3D pomáhají rozpoznat vady zraku.