Dok.revue speciál Jednoho světa
Po dobu konání pražské části festivalu Jeden svět – tedy od 5. března do 14. března – se v tomto speciálu denně objeví jeden text věnovaný filmu, který lze aktuálně na Jednom světě zhlédnout. Těšit se můžete na texty tvůrců o jejich nových filmech, které se objeví v české soutěži (například Žal žen, Provinční městečko E, Češi jsou výborní houbaři, Psí láska či FREM), ale i na rozhovory se zahraničními režiséry či na reflexi vybraných zahraničních snímků.
Zahajovacím snímkem, který bude promítán dnes večer v pražském kině Lucerna, je Země medu. Mezinárodně oceňovaný snímek, jenž byl jako první dokument nominován na Oscara i v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, zachycuje život tradiční včelařky Atidže Muratové, která žije se svou nemocnou matkou v místě, kde kdysi bývala horská vesnice. Díky včelaření si zajišťuje skromnou obživu, z okolní přírody se nikdy nesnaží získat víc, než potřebuje. Její život se však začne razantně měnit v momentě, kdy se na sousední pozemek nastěhuje početná rodina, jež v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro vlastní obohacení. Dvojici autorů tohoto filmu se podařilo vytvořit poetický a skromný, leč suverénně natočený a mnohovrstevnatý snímek, který ukazuje, co to znamená, žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout.
Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu – to je hlavní téma letošního Jednoho světa, shrnuté pod názvem Zemětaje a doplněné heslem „Až naprší a uschne“. „Filmy (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému, a především se zaměřit na jeho dopady na lokální úrovni. Naším cílem je nejen na to upozornit, ale i inspirovat k akci,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický.
Již podruhé obsadí Jeden svět nejen pražská kina, ale i Centrum současného umění DOX, kde budou probíhat prohlídky projektů ve virtuální realitě, jejichž program je zaměřen na ekologii a přírodu. Diváci se tak z galerie mohou přenést do lesa, na poušť, na vrcholy ledovce nebo nahlédnout do živoucí halucinace oživlé přírody, která vzniká po pozření halucinogenní drogy Ayahuasca. „Spojením kreativních dokumentů, doprovodných akcí a VR projektů chceme ukázat téma klimatické krize v co nejširším měřítku... Můžete se třeba na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu, zajít si na film o enviromentálním rasismu, o kterém se u nás skoro vůbec nemluví, a poté se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v DOXu a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR,“ říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.
Na Jeden svět se také již potřetí vrátí program speciálních debat nazvaný Mluvící kino. Ten přiveze do Prahy odborníky z různých oblastí, kteří přednáškou doprovodí projekce vybraných filmů. O celosvětovém problému nedostupného bydlení bude diskutovat zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farha. Klimatickou změnou se bude zabývat světoznámý oceánograf a profesor Stefan Rahmstorf. A bývalá ministryně zahraničí Švédska Margot Wallström pak promluví o tom, jaká je či by měla být role žen v politice. Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, tři z nich také do českého znakového jazyka.
Mezi hosty festivalu jsou nejen významní režiséři, jako například Feras Fayyad, který zasedne v porotě Mezinárodní soutěže a na festivalu představí i na Oscara nominovaný film Jeskyně, ale i protagonisté. Pofilmových debat se bude účastnit izraelská právnička bránící práva Palestinců Lea Tsemel, známý umělec Badiucao, který skrze svou tvorbu kritizuje totalitní režim Číny, nebo dánský válečný fotograf Jan Grarup. Ten během festivalu zahájí v diváckém centru Tibet Open House svou výstavu.