Nenechte si ujít 12/2022
Přinášíme říjnové tipy, na co se podívat doma, nač vyrazit do kina a co si (o audiovizi) přečíst.
Filmy pro domácí kino
- MUBI pokračuje ve zpřístupňování filmů restaurovaných v rámci projektu Martina Scorseseho World Cinema. Nejnověji kolekci rozšířilo turecké melodrama Suché léto, oceněné v roce 1964 Zlatým medvědem.
- Raritu mezi nově přidanými tituly na MUBI představuje sedmdesátiminutový japonský avantgardní horor A Page of Madness, zachycující šílenství způsobem, který je zneklidňující i po sto letech.
- Posledním filmem nepočetné filmografie francouzského minimalisty Roberta Bressona bylo nesmlouvavá rozprava nad morálkou moderní společnosti Peníze. Taky tu si teď můžete připomenout na MUBI.
- Noc nevědomosti, atmosférická koláž reminiscencí, představ a snů jedné indické studentky, která se ohlíží za minulostí a zároveň vyhlíží nejistou budoucnost, byla vloni uvedena v Jihlavě. Nyní si podmanivou kroniku jednoho vztahu můžete pustit na MUBI.
- Na Netflixu se objevilo zdrcující americké drama Never Rarely Sometimes Always, které naturalisticky ukazuje, co obnáší podstoupit potrat v USA, když jste teenagerka bez prostředků.
- V produkci Oprah Winfrey vznikl portrét vzdávající hold slavnému afroamerickému herci Sidneymu Poitierovi. Dokument Sidney najdete na Apple TV+.
- Nedlouho po uvedení v kinech se na HBO Max objevil Elvis, ve kterém Baz Luhrmann nevypráví ani tolik o legendárním zpěvákovi, jako o nepostihnutelnosti elvisovského mýtu.
- Další novinkou na HBO Max je Lékořicová pizza od Paula Thomase Andersona. Nevšední, vypravěčsky uvolněná sedmdesátková romance se českým kinům úspěšně vyhnula.
- HBO Max rozšířilo také svou nabídku starších titulů, konkrétně o kultovní horor Osvícení od Stanleyho Kubricka a debut belgického režiséra Jaca van Dormaela Toto hrdina, vyznamenaný v Cannes v roce 1991 Zlatou kamerou.
- Francouzského fotografa a pouličního umělce, který vystupuje pod pseudonymem JR, zviditelnila spolupráce s Agnès Vardou. Pozoruhodná je ale také jeho samostatná tvorba, kterou poutavě přibližuje dokument Papír a lepidlo, dostupný na HBO Max.
- Z českých novinek si na VoD platformách můžete pustit hravý videodeník Milana Klepikova Přípravy k filmu T (DAFilms) a satirickou komedii Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo (DAFilms a KVIFF.TV).
Videa
- Tři méně známé německé feministické filmy o domácím a ekonomickém násilí ze sedmdesátých let, Von wegen 'Schicksal, Der gekaufte Traum a Für Frauen. 1. Kapitel, jsou nyní volně dostupné s anglickými titulky. Doprovází je obsáhlé eseje na platformě Another Screen.
- Na festivalu v Torontu představil Steven Spielberg svou autobiografickou novinku The Fabelmans, inspirovanou jeho dětstvím, kdy poprvé dostal do rukou filmovou kameru. Do českých kin bude dojemné drama uvedeno na konci listopadu.
- Dead for a Dollar je název nového westernu klasika americké akční kinematografie Waltera Hilla. Christoph Waltz v něm hraje lovce lidí, který se snaží vystopovat pohřešovanou ženu.
- Po premiéře na benátském festivalu se trailerem představuje A Couple, hraný film dokumentaristy Fredericka Wisemana:
- S předstihem před premiérou v roce 2023 se na internetu objevil trailer k novince M. Nighta Shyamalana, hororu Knock at the Cabin:
- Rozporuplné reakce po uvedení v benátské hlavní soutěži vyvolal nový film Alejandra G. Iñárritua Bardo. Velkolepá podívaná natočená Dariem Khondjim na 65mm se zanedlouho objeví na Netflixu, byť ve verzi kratší o 22 minut.
Čtení
- Nakladatelství AMU vydalo knihu dokumentaristky a pedagožky Lucie Králové Rozumět televizi, která přináší kritickou reflexi vnitřního života České televize v oblasti dramaturgie dokumentárního filmu. Ukazuje, jak aktéři v televizi chápou dramaturgii a žánr, jaké představy mají o divácích i autorech a jak „rozumějí televizi“.
- Portrét Doris Wishman, režisérky mnoha brakových filmů, které videokazety v devadesátých letech zajistily kultovní status.
- Rozhovor s Brettem Morgenem o jeho opojné audiovizuální koláži Moonage Daydream, která dala také českým návštěvníkům kin vzpomenout na hudbu a osobnost Davida Bowieho.
- Hollywood začal brát v potaz příslušníky generace Z. Skutečně ale šéfové studií zoomerům rozumí, nebo o nich mají zkreslenou představu? Více zde.
- Ve věku 91 let zemřel jeden z posledních žijících velikánů světové kinematografie, Jean-Luc Godard. Zde na něj vzpomíná J. Hoberman.
- Godard podruhé, tentokrát se zaměřením na jeho filmy nesoucí utopické poselství o socialistické revoluci a umělecké svobodě.
- Na Godarda na svém blogu zavzpomínal také věhlasný filmovědec David Bordwell.
- Godard počtvrté, tentokrát pohledem Fredrica Jamesona.
- Nebílí fanoušci fantasy se v reakci na debatu spuštěnou seriály Prsteny moci a Rod draka a trailer k hranému zpracování Malé mořské víly oprávněně ptají, proč jsou stále vyčleňování z populárních fikčních světů.
- Zažívají dokumenty díky streamovacím platformám boom? A pokud ano, můžou větší finanční obnosy, které jsou dokumentaristům svěřovány, vést k menší tvůrčí svobodě? Píše Hollywood Reporter.
- Jak nám trojice starších konspiračních filmů může pomoct líp pochopit naši konspirační přítomnost? Více zde.
- Criterion přináší portrét mimořádně talentovaného kameramana Jamesa Wong Howea, jedné z výrazných figur asijsko-americké komunity, které se prosadily v období klasického Hollywoodu.
- MUBI Notebook publikoval esej o letních filmech Jacquesa Roziera, jednoho z méně připomínaných tvůrců francouzské nové vlny.
- O Marilyn Monroe se mluví a píše hlavně v souvislosti s provokativním životopisným hororem Blondýnka, přístupným na Netflixu. Jaká byla ale Marilyn ve skutečnosti herečka? To přibližuje MUBI Notebook.
- Vulture přináší rozbor vzniku nepřerušovaného jedenáctiminutového záběru, který otevírá akční drama Athena od Romaina Gavrase, rovněž dostupné na Netflixu.
- Promítači schopni obsluhovat klasické analogové promítací stroje mají dnes díky rostoucímu zájmu o 35mm filmové kopie víc práce než v předchozích letech. Píše o tom NYTimes.
- Esej Neila Younga je věnována Démantům noci od Jana Němce, které nedávno uvedlo newyorské kino Metrograph.
- Připomínám dosud nepublikovaný rozhovor s Terrencem Malickem z roku 1974, v němž režisér jinak jen vzácně mluvící o svém díle přibližuje natáčení Zapadákova.
- V listopadu by do českých kin měly vstoupit hned dva filmy Ulricha Seidla, Rimini a Sparta. Oba měly předpremiéru na MFDF Jihlava. Zahraniční festivaly jeho novinku mezitím stahují z programu kvůli obvinění ze zneužívání romských dětských herců. O kauze podrobněji napsal Der Spiegel.