Nenechte si ujít 5/2022
Přinášíme dubnové tipy, na co se podívat doma, nač vyrazit do kina a co si (o audiovizi) přečíst.
Filmy pro domácí kino
- Pier Paolo Pasolini by letos oslavil sté narozeniny, MUBI jej připomíná krátkou retrospektivou.
- Na MUBI jsou nově ke zhlédnutí také dva snímky kanadské režisérky Patricie Rozemy, queer komedie Zpěv sirén, kterou v roce 1987 debutovala, a drama Mouthpiece, jež její filmografii prozatím uzavírá.
- Cenu pro nejlepší dokument na festivalu v Cannes získal v roce 2018 animovaný italský film La strada dei Samouni o masakru, které se před třinácti lety dopustila izraelská armáda v okupované Gaze. Film je k vidění na MUBI.
- Na Netflixu je z filmů Rainera Wernera Fassbindera již delší dobu dostupná Lola (1981), nyní se tam objevil i druhý díl jeho BRD trilogie, Touha Veroniky Vossové (1982).
- Méně známým filmem Jeana Renoira je svérázná televizní adaptace známého Stevensova románu Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda pod názvem Závěť doktora Cordeliera (1959), jenž si teď můžete přehrát na Netflixu.
- Abel Gance je znám především jako režisér monumentálního Napoleona (1927), v režírování filmů ovšem pokračoval až do šedesátých let. Za války natočil historické drama Kapitán Fracasse (1943), nově přidané do nabídky Netflixu.
- Digitálně restaurovaná verze Skřivánků na niti (1969) měla premiéru na Berlinale, nyní se na ni můžete podívat také na DAFilms.
- Tamtéž je v restaurované verzi čerstvě přístupné sociální drama Siréna (1947), oceněné svého času hlavní cenou benátského festivalu.
- Aerovod nabízí retrospektivu předního amerického nezávislého filmaře Jima Jarmusche.
- Osmého března byla v Česku spuštěna platforma HBO Max, nabízející mimo jiné poslední dva filmy Stevena Soderbergha, retro krimi Žádné prudké pohyby a technothriller Kimi.
Videa
- Novinku Paula Thomase Andersona Lékořicová pizza v českých kinech nakonec zřejmě neuvidíme. Podívat se tak můžeme alespoň na Andersonův nový videoklip pro kapelu HAIM, jejíž zpěvačka Alana Haim hraje v Lékořicové pizze hlavní ženskou roli.
- Doporučujeme trailer nového filmu Sergeje Loznicy Pan Landsbergis, který s pomocí mnoha archivních záběrů zkoumá boj Litevců za osamostatnění v letech 1989 až 1991.
- K vidění je i trailer ke krimiseriálu Tokyo Vice, který zaštítil Michael Mann a který bude mít premiéru v dubnu na HBO.
- Emma Stoneová a Yorgos Lanthimos znovu spojili síly kvůli filmu Bêlement, který vznikl pro Řeckou národní operu.
- Pozoruhodný je i webinář Film Quaterly o významu filmů natočených pod vlivem arabského jara.
Čtení
- Režisérka Kira Muratova strávila většinu své filmařské kariéry v Oděse, její pozoruhodnou tvorbu připomíná web Another Gaze.
- Na Netflixu se objevila šestidílná dokumentární série Deník Andyho Warhola. Její natáčení přibližuje režisér Andrew Rossi v tomto rozhovoru.
- Společnost Amazon koupila za necelých devět miliard dolarů filmové studio MGM, detaily a důsledky tohoto obchodu shrnuje Hollywood Reporter.
- Co je příčinou globálního úspěchu jihokorejské seriálové tvorby?
- O dopadech pandemie na slovenskou filmovou distribuci a změnách diváckých návyků píše Kinečko.
- Jak Hollywood zabil celuloidový film, zamýšlí se ve své rozsáhlé eseji Will Tavlin:
- Autorskou explikaci k výše doporučenému Zpěvu sirén napsala Patricia Rozema.
- Zvukový designer Dean Hurley napsal pro Screen Slate ódu na sledování filmů z původních 35mm kopií.
- Do českých kin v dubnu vstoupil Klam od Arnauda Desplechina. Francouzský režisér se o něm bavil s Nickem Newmanem.
- Režiséři Pong Čun-ho a Rjúsuke Hamaguči si spolu pro NYT povídali o Oscarech a přístupu k filmování.
- Na spolupráci s Pasolinim nebo Scorsesem zavzpomínal scénograf mnoha jejich filmů Dante Ferretti.
- Rozhovor s indickou filmařkou Payal Kapadiou, jejíž film Noc nevědomosti vloni uvedl jihlavský festival dokumentů, byl publikován na webu časopisu Film Comment.
- Chris Osborn se pokusil sestavit kánon mileniálských filmů, které nejlépe vystihují tuto generaci. Objevil se mezi nimi i snímek Nejhorší člověk na světě.
- Kritik Adam Nayman se ohlíží za slavným muzikálem Kabaret, od jehož premiéry letos uplynulo padesát let.
- Proč jsou filmy a seriály v posledních letech čím dál tmavší? Ve Variety shrnuli některé z možných příčin.
- O dvou posledních, výše zmíněných filmech Stevena Soderbergha píše Ruairi McCann v širším kontextu režisérovy filmografie.
- Dva archivní dokumenty Sergeje Loznicy pro změnu rozebírá Leonardo Goi.
- Obsáhlý výběr do angličtiny přeložených textů ze slavného cinefilního časopisu Cahiers du Cinéma, konkrétně z jeho politicky radikálního období 1968–1973, si můžete zdarma stáhnout jako pdf.