Nenechte si ujít 6/2023
Na co se podívat doma, na co vyrazit do kina a co si (o audiovizi) přečíst. Tipy na červen.
Filmy pro domácí kino
- HBO Max
- 1976 (2022): pomalu gradující thriller, uvedený vloni v paralelní sekci cannského festivalu Quinzaine des Réalisateurs, se odehrává v paranoidní atmosféře Chile tři roky poté, co se Augusto Pinochet vojenským pučem chopil moci a nastolil v zemi vojenskou diktaturu.
- Rimini (2022): temně humorný portrét vyčpělé popové hvězdy Richieho Brava, melancholicky rozjímající v italském přímořském letovisku, patří k nejsilnějším z pozdních titulů rakouského režiséra Ulricha Seidla.
- První láska (2004): kult tělesné krásy je tématem prvního divácky úspěšného filmu Mattea Garroneho. Láska přes inzerát v něm ústí v patologický milostný vztah, který odráží povrchnost tehdejší italské společnosti, napodobující vzezření televizních celebrit.
- Joyland (2022): citlivé a barevné queer drama s dvojicí cen z Cannes je fackou patriarchální pákistánské společnosti, která ženám a trans lidem znemožňuje dát průchod svým citům a touhám.
- Netflix
- Tenkrát v Americe (1984): opus magnum Sergia Leoneho sleduje osudy židovských gangsterů během prohibice. Závěrečná část „americké trilogie“ byla také posledním Leoneho filmem. Okolnosti jeho vzniku a uvádění přibližuje dokument Sergio Leone: Muž, který vynalezl Ameriku, dostupný na SkyShowtime.
- Západní Bejrút (1998): v Bejrútu v dubnu 1975 propuká občanská válka a město je rozdělen podle muslimsko-křesťanské linie. Emočně a vizuálně bohatý coming of age film tyto události sleduje z pohledu dvou středoškoláků, kteří vše natáčejí na Super 8 kameru.
- Arnold (2023): třídílná dokumentární série o proměně Arnolda Schwarzeneggera z kulturisty a filmové hvězdy v politika a aktivistu.
- MUBI
- Tisíc a jedna noc I-III (2015): epický, formálně vynalézavý triptych Miguela Gomese je dokufikčním hybridem, který využívá slavné sbírky příběhů k sociopolitické úvaze o dnešním Portugalsku.
- Marx může počkat (2021): třiaosmdesátiletý italský mistr Marco Bellocchio stále zůstává ve formě. Letos v Cannes představil velmi dobře přijaté historické drama Papežův zákon. O dva roky dříve na stejném festivalu uvedl autobiografický dokument o složitých rodinných a politických vztazích.
- Memoria (2022): trochu psychologický thriller, trochu meditativní sci-fi, nezaškatulkovatelný slow cinema skvost thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula mohli v Česku zatím vidět jen návštěvníci karlovarského festivalu.
- De Humani Corporis Fabrica (2022): ani ty nejextrémnější horory nevyvolávají tak silnou nevolnost jako experimentální dokument, jehož dějištěm jsou lidské útroby. Operace oka ve velkém detailu. Kamera pronikající do lidské lebky. Maso, krev a mozkomíšní mok. Intenzivní zážitek.
- Apple TV
- Still: Příběh Michaela J. Foxe (2023): Michael J. Fox v otevřeném dokumentárním portrétu s nadhledem povídá o svém dětství, herecké kariéře a životě s Parkinsonem. Still není další sebedojímavý portrét celebrity, ale střízlivý film o bezmoci, tajemství a schopnosti žít s tím, co je vám naděleno.
- DAFilms
- Falcon Lake (2022): nedlouho po uvedení v kinech se na VoD platformách objevil podmanivý režijní debut quebecké herečky a komičky Charlotte Le Bon. Nenápadný snímek ukazuje, že puberta bývá horor, a jak je bez ohledu na věk těžké potkat se se správným člověkem ve správný čas.
- Já tam mám tělo (2012): projekt umělkyně Adély Babánové podvratným způsobem přistupuje k detektivnímu žánru. Vyšetřování vraždy ženy je současně dekonstrukcí formálních postupů televizních seriálů. Na DAFilms najdete také tři další autorčiny filmy.
Videa
- První teaser k novince Yorgose Lanthimose Poor Things, jejíž premiéra zřejmě proběhne na benátském festivalu.
- Sofia Coppola dvacet let po Ztraceno v překladu znovu natočila reklamu na Suntory whisky (resp. sestříhala poctu reklamám, které natočili jiní režiséři, včetně Akiry Kurosawy a jejího otce). Místo Billa Murraye si v ní malou roli zahrál Keanu Reeves:
- Trailer k jednomu z nejočekávanějších filmů letošního roku, skoro čtyřhodinové sáze o krvavých základech amerického kapitalismu Killers of the Flower Moon.
- Archivní kuriozita – instruktážní film námořnictva, který v roce 1948 dost nekompromisně upozorňoval na nebezpečí spjatá s vysoce hořlavým nitrátovým filmem.
- Teaser českého filmu Úsvit, který sleduje, jak ve slovenském Svitu na konci třicátých let vznikalo další „baťovské“ město. Premiéru v kinech bude mít v listopadu.
- Trailer filmu Citlivý člověk. Volná adaptace stejnojmenného románu Jáchyma Topola je režijním debutem Tomáše Kleina.
- Teaser k nové minisérii Stevena Soderbergha Full Circle, která by se brzy měla objevit na HBO Max.
- V roce 2007 natočil Martin Scorsese nerealizovaný scénář Alfreda Hitchcocka. Ve stylu věrně imitujícím rukopis zesnulého režiséra.
- Teaser nového filmu tureckého režiséra Nuriho Bilge Ceylana, který soutěžil v Cannes:
Čtení
- Obsáhlý rozhovor s Martinem Scorsesem nejen o jeho novém filmu Killers of the Flower Moon, který by se v říjnu měl objevit v českých kinech, ale také o životě a stárnutí.
- Článek vysvětlující, proč v českých kinech letos zřejmě uvidíme ještě míň filmů z relevantních festivalů než v předchozích letech (a proč se v distribuci naopak objeví některé z těch nejhůř hodnocených titulů).
- Posedlost osvědčenými značkami zabila středněrozpočtové filmy a filmové hvězdy a brzy dostane i zbytek filmového odvětví, domnívá se Jacob Oller.
- Na místě bývalých pařížských laboratoří Éclair vzniká fotochemické filmové centrum francouzské neziskové organizace Navire Argo.
- David Bordwell napsal o filmu Damiena Chazella Babylon a o tom, jak zapadá do režisérovy filmografie.
- Před deseti lety vtančil do kin film Frances Ha, který ukázal, že ženská přátelství jsou příběhově stejně hodnotná jako milostné zápletky.
- Na HBO skončil seriál Barry, mezi současnou televizní produkcí jeden z mála příkladů tematicky i stylisticky úsporného vyprávění.
- V čem spočívá potěšení ze sledování filmů promítaných z filmového pásu? A čím se liší od digitální projekce?
- Čtvrtou řadou skončil také seriál Boj o moc, jedna z nejostřejších televizních kritik ultrabohatých je zároveň varováním před plýtváním zdroji.
- Zamyšlení nad provokativními obrazy nedávno zesnulého avantgardního režiséra Kennetha Angera.
- Proč se v Hollywoodu programově rozhodli přestat točit filmy o odborech?
- Ukázka z knihy popisující toxické natáčení slavného seriálu Ztraceni.
- Christopher Small připomíná poslední dny Jeana-Marii Strauba, které vlivný experimentální režisér trávil ve Švýcarsku.
- Ohlédnutí za mediální satirou Truman Show 25 let od její premiéry.
- Národní filmový archiv vydal knihu Mapování pohyblivého obrazu, která shrnuje historii českého videoartu a představuje některé rámce, v nichž lze o umělecké tvorbě nacházející se na pomezí kinematografie a výtvarného provozu přemýšlet.