Nenechte si ujít 9/2024
Na co se podívat doma, na co vyrazit do kina a co si (o audiovizi) přečíst a poslechnout. Tipy na září.
Filmy pro domácí kino
- Ranou tvorbu amerického nezávislého režiséra Iry Sachse připomíná MUBI charakterovými studiemi Lady (1993), The Delta (1996) a Forty Shades of Blue (2005)
- „Apokalyptickou tetralogií“, beroucí si inspiraci z Kafky i H. G. Wellse, připomíná MUBI také polského specialistu na sugestivní sci-fi podobenství Piotra Szulkina.
- Dokument Dcery (2024) o čtveřici dívek připravujících se na taneční vystoupení v americké věznici, kde si odpykávají tresty jejich tátové, byl uveden a oceněn na mnoha festivalech včetně Sundance nebo Sheffieldu. Nyní je na Netflixu.
- Zúskostňující, vrstevnaté melodrama Todda Haynese Láska napříč věkem mělo premiéru vloni v Cannes. Českým kinům se vyhnulo. Teprve nyní jej u nás premiérově uvádí streamovací platforma Max.
- Na Maxu se objevila i klasika nového Hollywoodu, syrové drama Půlnoční kovboj. Jediný snímek s nejpřísnějším ratingem X, který získal Oscara pro nejlepší film.
- Cenný kontext k aktuálním kádrovým čistkám ve slovenské kultuře nabízí na DAFilms dokumentu Pozor, padá SNG! o těžce vybojované rekonstrukci Slovenské národní galerie.
- Robert Kirchhoff ve filmu Všichni lidé budou bratři podnětně rozložil mýtus Alexandra Dubčeka. Paralelně vznikl televizní dokument Alexander Dubček – Anatómia skoku do prázdna. Oba snímky jsou nyní k vidění na DAFilms.
Videa
- Finální trailer k Amerikánce. Nejbarevnější český film letošního roku bude mít premiéru 26. září.
- Na YouTube kanálu Letní filmové školy se objevilo několik přednášek z letošního ročníku, mj. o tvorbě indického režiséra Satjádžita Ráje.
- Po delší době přistálo nové video na kanálu Every Frame a Painting, který analyticky rozebírá různé filmařské postupy, v tomto případě rámování záběrů s dvěma herci:
- Trailer ke čtvrté řadě vtipné i napínavé špionážní série Slow Horses, která bude mít v září premiéru na Apple TV+.
- O měsíc později, v říjnu, se na Apple TV+ objeví Disclaimer, sedmidílný psychologický thriller, který napsal a režíroval Alfonso Cuarón.
- Teaser k novince Stevena Soderbergha, hororu natočenému z pohledu nadpřirozené bytosti:
Čtení
- Přečtěte si zahraniční reportáž z letošního karlovarského festivalu s několika případnými kritickými postřehy k hoststvu i personální skladbě přehlídky.
- Rozvážným zamyšlením do vyhrocené debaty okolo filmu Vlny přispěl Petr Fischer.
- Téměř 70 palestinských filmařů podepsalo dopis, v němž obviňují Hollywood, že po desetiletí dehumanizoval Palestince na filmovém plátně, což podle nich přispělo k pokračující devastaci Gazy.
- Na zesnulou americkou herečku Genu Rowlands v nekrologu zavzpomínala mj. Sheila O'Malley.
- Pro Sight and Sound o Rowlands napsala Molly Haskell.
- Vzpomínalo se taky na ikonu francouzské kinematografie Alaina Delona, viz např. text od Ginette Vincendeau.
- „Po pravdě si myslím, že VR posune kinematografii k její budoucnosti“, říká v rozhovoru pro Bozar thajský režisér Apichatpong Weerasethakul.
- Na publikační platformě e-flux byla zveřejněna krátká esej filmaře Michelangela Antonioniho, který se zamýšlí nad otázkou vidění v kontextu kinematografie.
- S lidmi stojícími za efekty v 4DX kinech si pro New York Times povídala Neima Jahromi.
- Nové číslo online časopisu Senses of Cinema se věnuje argentinskému filmařskému kolektivu El Pampero Cine, který před více než dvaceti lety založili Laura Citarella, Mariano Llinás, Agustín Mendilaharzu a Alejo Moguillansky.
Poslech
- Na Letní filmové škole se diskutovalo o umělé inteligenci a možnostech jejího využití i zneužití v kinematografii:
- Ještě jednou střízlivě o Vlnách, tentokrát z pohledu filmového historika a ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta.
- Vltavskou Vizitku navštívila režisérka Marie-Magdalena Kochová, která mj. představila svůj celovečerní debut Ta druhá: