Dokument a kniha
Po roce jsme se opět obrátili na české dokumentaristy se dvěma otázkami:
- Který dokumentární film byl pro vás osobně v uplynulém roce nejpodstatnějším a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)
- 2. Která kniha, jež jste v roce 2007 přečetli, byla pro vás nejpodstatnější a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)
Tomáš Škrdlant
1. Asi to byla Darwinova noční můra (Darwin‘s Nightmare, 2004, Hubert Sauper), celovečerní dokument z Tanzánie, ale o celé současné civilizaci. Viděl jsem ho až loni na Academia Filmu v Olomouci. Nachází v lokální, dokumentárně zachycené realitě metaforickou, obecně platnou výpověď o stavu globální společnosti. Bez komentáře a vysvětlujících frází, jen výběrem pohledů, jemným a nenásilným. Film myšlenkově i citově silný a přitom neindoktrinující.
2. Rebecca Goldsteinová: Neúplnost (Argo 2005). Životní příběh matematika Kurta Gödela, který matematicky dokázal nedokazatelnost a tím narušil vědecký mýtus o úplné objektivní poznatelnosti všeho. Knížka je i literárně skvělá a srozumitelná (a navzdory tématu bez vzorečků a rovnic!)
Helena Třeštíková
1. Na festivalu v Lipsku byl uspořádán panel, jehož jsem se taky účastnila, o časosběrném dokumentárním filmu. Tam jsem viděla dva filmy, které pro mně byly velmi podstatné, protože jejich autoři pracují na podobném principu jako já – natáčení v čase. Ty filmy jsou pro mně velmi zajímavé, i když v nich vidím i spousty problémů. Ale potvrdily mi, že časosběrný film je metoda s velkými možnostmi a budoucností. Ty fimy jsou: A jestli nezemřeli žijí.... 2007, SRN, režie Winfried a Barbara Junge a 21 let-Narozeni v SSSR 2007, Rusko, Velká Británie, režie Sergej Mirošničenko.
2. Letos na mně velmi zapůsobily dvě knihy: Korespondence Voskovce a Wericha – pro odkrytí všednodennosti v životě těchto dvou výrazných mužů a Pavel Kosatík Ústně více, pro mně velmi zajímavá a dobře napsaná kniha o skupině „šestatřicátníků“.
Karel Vachek
1. Helena Všetečková – bakalářský film Rula, Ticho, Čumba a další hrdinové našich demonstrací v roce 2007; Lucie Králová – magisterský (absolvenský) film Ztracená dovolená.
2. Maxime Vuillaume – Zápisky očitého svědka Pařížské komuny (antikvariát)
Roman Vávra
1. Ztracená dovolená – Lucie Králová - pro svůj přesah, nápaditost a hravost.
2. Gottland – Mariusz Szczygiel – pro poutavý a objevný pohled na nás samé a naše novodobé dějiny z mírně kritického odstupu.
Ivan Vojnár
1. Viera Čakányová: Piraňa. Tento film jsem viděl na Famufestu 2007. Dokument jasný, výrazný, velmi lidský. A Ulrich Seidl: Import/Export. Další důkaz rozmazaných hranic mezi dokumentární a hranou kinematografií. Film mimořádný, otřesný a dojemný.
2. Michel Houllebecq: Elementární částice. Velký román, který si na velikost nehraje a přináší tedy autentické zážitky.