DOK.REVUE

Jediný český časopis o dokumentu

Aktualizace Jednoho světa

Sport

Aktualizace Jednoho světa

26. 2. 2018 / AUTOR: Jitka Lanšperková
Co připravuje jubilejní 20. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Už na začátku března se do českých kin vrací festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, tentokrát podvacáté. Tématem letošního ročníku je aktualizace systému, která podle programového ředitele Ondřeje Moravce bude diváky vybízet k tomu, aby se na chvíli zastavili a využili tak příležitost prozkoumat mediálně velmi exponovaná témata – jako například migrace, politická situace v USA, terorismus, bezpráví či ekologie – v jejich širších souvislostech. Karel Strachota, ředitel mediálně vzdělávacího projektu, pak dodává, že je především třeba aktualizovat systém našeho školství, které podle nejnovějších průzkumů zaostává především v disciplíně mediální gramotnosti. K tomu má napomoci celoroční festivalový program Jeden svět na školách.

Přestože Jeden svět chystá svůj již 20. ročník, bude to teprve podruhé, kdy představí soutěž českých filmů. Z celkem 10 snímků nabízí hned několik minimálně českých premiér. O filmech Bohu žel Saši Dlouhého a AsexuaLOVE se již brzy budete moci dočíst v naší pravidelné pondělní rubrice Nový film. V kategorii Česká soutěž Jednoho světa se ještě objeví například film Jana Geberta Až přijde válka o slovenských brancích a očekávaný film Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Nic jako dřív bude poprvé k vidění na území České republiky.

V Praze také vyroste projekt virtuálního kina, kdy se několik diváků najednou bude moci dívat na filmy věnující se problematice mizejícího Amazonského deštného pralesa (Planeta pod baldachýnem) či tajících ledovců (Cesta do Arktidy). Při návštěvě virtuální reality také diváci zažijí, jaké to je utíkat ze své vlastní země.

Ke slovu se dostane celkem 23 filmů, které slovníkem Jednoho světa „mění svět“. Jedná se o díla, která při vzniku a následně i v době jejich distribuce doprovázely masivní aktivistické kampaně či doprovodné akce jiného druhu. Že se problémy se změnami v oceánu netýkají střední Evropy, a Česka už vůbec ne? Z omylu by nás měl vyvést film Azurová Kariny Holdenové. Ta svůj film doplnila o interaktivní web, kde najdeme konkrétní rady i příklady, jak k ochraně oceánu můžeme sami přispět, ať už se nacházíme kdekoliv na planetě Zemi. Ke stále živé a někdy až agresivní debatě spojené s kampaní #metoo se prostřednictvím filmu Teorie rovnosti vyjádří Barbora Chalupová (mimo jiné autorka filmu Do zbraně!). Pro diváky je také připraven workshop Krize mužství, nebo krize systému?

Dok.revue bude po celou dobu pražského Jednoho světa jeho aktivním partnerem, a tak se můžete těšit na rozhovory se zahraničními hosty, reportážemi z tzv. mluvícího kina, tedy větších debat po projekcích klíčových snímků, nebo i glosy některých setkání, která se uskuteční pod hlavičkou East Doc Platform.