DOK.REVUE

Jediný český časopis o dokumentu

Inspirativní čtení

Sport

Inspirativní čtení

26. 6. 2017 / AUTOR: Andrea Slováková
Tipy na inspirativní čtení o dokumentární a mediální krajině:
  • Brian Winston, Gail Vanstone, Wang Chi: The Act of Documenting. Documentary Film in the 21st Century (Zdokumentování. Dokumentární film v 21. století, Bloomsbury, 2017). Dokumentární film neměl nikdy tak široké a různorodé publikum jako v posledních dekádách, zároveň vzniká za pomocí čím dál různorodějších tvůrčích metod, jejichž podoby v digitální době a nové divácké návyky kniha popisuje.
  • Robert Sinnerbrink: Cinematic Ethics (Kinematografická etika, Routledge, 2016). Z filozofických pozic přemýšlí, jak filmy prezentují a nesou etické ideje, a jak je zakomponovávají do struktury předpokládaného emocionálního zážitku diváka.
  • Patrick Jagoda: Network Aesthetics (Estetika sítě, Chicago university Press, 2016). Ukazuje, jak kultura odráží zkušenost diváků a uživatelů v době všudypřítomného propojení – lidí i mediálních obsahů.
  • David R. Castillo a William Egginton: Medialogies: Reading Reality in the Age of Inflationary Media (Medialogie: Čtení skutečnosti v době inflace médií, Bloomsbury, 2016). Představuje inovativní přístup ke konstrukci reality v kulturním, politickém a ekonomickém kontextu.
  • Ted Nannicelli a Paul Taberham (eds.): Cognitive Media Theory (Kognitivní teorie médií, Routledge, 2014). Aktuální přístupy k médiím, vycházející z kognitivních věd, autoři promítají do studia vnímání filmu a jeho psychologických, neurologických či kulturních aspektů.
  • Kate Nash, Craig Hight, Catherine Summerhayes (eds.): New Documentary Ecologies (Nové dokumentární ekologie, Palgrave Macmillan, 2014). Sborník se zaměřuje především na interaktivní či kolaborativní audiovizuální formáty, způsoby jejich vzniku a vnímání.
  • Helena Wesgeest: Video art theory: a comparative approach (Teorie videoartu: komparativní přístup, Wiley Blackwell, 2016). Umění pracující s médiem videa je zde představeno z hlediska estetických otázek i postavení v kulturním a společenském poli.
  • Patricia Pisters: The Neuro-Image: A Deleuzian Film-Philosophy of Digital Screen Culture (Neuro-obraz: Deleuzovská filmová filozofie digitální audiovizuální kultury, Stanford University Press, 2012). Autorka vychází z neurovědného výzkumu v propojení s filmovými teoriemi a filozofií, a tak zkoumá estetické, politické a etické aspekty vnímání filmu.


O nových českých titulech ovlivňujících uvažování o filmu, médiích a dokumentární kinematografii se dočtete v rubrice Nová kniha, kde autoři sami popisují dobrodružství vzniku své knihy, anebo v novinkách, kde na důležité právě publikované upozorňujeme online.