Festival Jeden svět ocenil Dobrou smrt a Kamenné srdce
Jeden svět v Praze promítl 117 dokumentárních filmů ve čtrnácti tematických kategoriích. Pozvání přijalo 210 filmových tvůrců a protagonistů, lidskoprávních aktivistů a organizátorů filmových festivalů. Kromě tradičních soutěžních a tematických kategorií Jeden svět uvedl dvanáct projektů virtuální reality. Novinkou byla kategorie Krátce a výstižně, se kterou se festival vrátil k formě krátkých dokumentů. V programu se také objevily dvě kategorie zaměřené na hledání a vymezování si vlastní identity.
Mezinárodní porota ve složení Aida Holly-Nambi, Talal Derki a Will Tizard, udělila Cenu za nejlepší film snímku Kamenné srdce režisérů Claire Billet a Oliviera Jobarda, kteří ve snímku o hledání vlastní identity sledovali příběh afghánského uprchlíka Quorbána. „Plynutí, tempo a struktura filmu vrství porozumění v průběhu času způsobem, který udržuje diváka v soustředění od začátku až do konce. Tvůrci byli velmi ctižádostiví a své ambice úspěšně vtělili do jímavého vykreslení cesty od chlapectví k dospělosti, která se odvíjí v žalostných podmínkách,“ zdůvodňuje své rozhodnutí porota.
Cenu za nejlepší režii si převzal Mads Brügger, autor dokumentu Odložený případ Hammarskjöld. V dokumentu se Brügger vydává po stopách tragické smrti bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která otřásla mezinárodní komunitou v 60.letech a dodnes je opředena množstvím konspiračních teorií. Porota snímek charakterizuje jako „spletitý, detaily nabitý film, který odhaluje velikost režisérových ambic i jeho netradiční, sebeironický humor, s nimiž se zabývá zločinem, jehož dopady nás pronásledují dodnes.“
Porota Václava Havla vybírala z dokumentů uváděných v kategorii Máte právo vědět a oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Nejlepším dokumentem se v této kategorii stal film Tohle všechno musí skončit jihoafrického režiséra Rehada Desaiho. Ten velmi podrobně rekapituluje cestu studentského hnutí, které bojovalo proti vysokým poplatkům na univerzitě v Johannesburgu, a nakonec přerostlo do celonárodních protestů proti společenské nerovnosti. Porota udělila také zvláštní cenu a to dokumentu Kam tě vítr zavane režiséra Michela Toescy.
Již potřetí byly oceněny nejlepší dokumenty z české produkce. Porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů vybírala z celkem 12 filmů. Nejlepším dokumentem se stala Dobrá smrt režiséra Tomáše Krupy,, jenž ukazuje nevyléčitelně nemocnou Janett, která se rozhodla pro asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Porota ocenila „nevtíravou práci s kamerou, snahu nesoudit a filmařskou schopnost vystavět pronikavý portrét o právu člověka na důstojnou smrt“.
Zvláštní Cena poroty pak patří režisérce Evě Tomanové a dokumentu Začít znovu — „filmu, který vytvaroval léta sbírané záběry do kompaktního, šokujícího a překvapivě roztomilého portrétu dvojice zatížené společenskými stigmaty i vlastními démony,“ vysvětluje porota.