Cannes a dokumenty. Kde jsou?
V hlavní soutěži letošního ročníku festivalu v Cannes stejně jako loni zcela chybí dokumenty, nonfikční filmy se neobjevují ani v sekci Un certain regard. Do ostatních se jich ale několik probojovalo.
Nonfikční filmy jsou v Cannes upozaděny již delší dobu. Rok 2023 sice naznačoval možnou změnu směru, když se v hlavní soutěži objevily hned dva dokumenty – čínské Mládí Wanga Binga a Čtyři dcery tuniské filmařky Kaouther ben Hanii, už o rok později se tam však nedostal ani jeden.
Poslední dokument, který si z francouzského festivalu odnesl Zlatou Palmu, byl Fahrenheit 9/11 (r. Michael Moore) v roce 2004. Předtím nonfikční film uspěl naposledy roku 1956, kdy zvítězil film Svět ticha Jacquese Cousteaua a Louise Malleho.
Letos se dokumenty nedostaly ani do hlavní soutěže, ani do vedlejší sekce Un certain regard. V ostatních kategoriích jich festival přece jen několik uvede. V Cannes Première se na festivalu představí dokumentární film Raoula Pecka o britském novináři a spisovateli Georgi Orwellovi. Film Orwell: 2+2=5 se věnuje poslednímu měsíci života slavného autora a jeho literárnímu odkazu. Sekce Séances Spéciales pak uvede nový film Andrewa Dominika Bono: Stories of Surrender. Kromě dosud neviděných záběrů z turné sleduje snímek také životní dilemata a vztahy kultovního zpěváka.
V sekci La Semaine de la Critique se bude promítat film Imago čečenského režiséra Déniho Oumara Pitsaeva. „Dostal jsem pozemek v gruzínském Pankissi, v údolí na Kavkaze, na druhé straně Čečenska, kde jsem se narodil… Jak bych mohl žít na takovém místě?“ ptá se v synopsi k filmu jeho autor a sám se označuje za vyhnance. Kurátorka sekce Ava Cahen dílo popsala jako „autobiografický dokument natočený ruční kamerou a v přímém kontaktu s realitou“. Přehlídka Quinzaine des cinéastes uvede také dokumentární film Militantropos režisérů Jelizavety Smith, Aliny Gorlové a Simona Mozgovije, který osvětluje dopad ruské invaze v Ukrajině na ty, kterých se konflikt nejvíce dotýká.
Paralelní sekce ACID pak uvede hned tři dokumentární filmy. Snímek Sylvaina George Obscure Night - Ain't I a Child? je závěrečným dílem filmařovy trilogie o migrační politice, Put Your Soul on Your Hand and Walk od íránské režisérky Sepideh Farsi se věnuje masakru Palestinců v Gaze a egyptsko-francouzský režisér Namir Abdel Messeeh pátrá po své rodinné historii ve filmu La Vie Après SihamI.
Letošní festival v Cannes se koná od 13. do 24. května. Předsedkyní poroty hlavní soutěže bude francouzská herečka Juliette Binoche.